Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur mu?

Son zamanlarda evlerde fayans yerlerin dışında duvarlara da yapılarak, daha şık bir görünüm haline gelmektedir. Zamanla yerlerde ki fayanslarınızın kirlenmesi durumları olduğu gibi, duvarlarınızda bulunan fayanslarınızın da temizlenmesi gerekir. Bazı hanımlar duvarlarına yaptırmış olduğu fayansların üzerine daha sonradan fikirlerini değiştirerek, duvar kağıdı yaptırmak istemektedirler. Fakat fayans üzerine duvar kağıdının olup olmayacağı hakkında bilgi sahibi değildir. Fayanslar normal plastik veya saten boya ile yapılmış duvarlar gibi değildir. Bunlardan farklı şekilde duvarda durmaktadır. Boyalı duvarlarınızın üzerine kolay bir şekilde duvar kağıdı yaptırabildiğiniz gibi, fayans üzerine duvar kağıdı yaptırmanız bu kadar kolay olmamaktadır. Fayans üzerinde duvar kağıdının olup olmayacağı ise, meslekte lider olan firmalar tarafından tercih edilmemektedir.

Çünkü görüntü olarak fayans daha şık durmaktadır. Üzerine yapılacak olan duvar kağıdı, yerdeki fayans ile görüntüsünü bozacağı için, hoş bir görünüm olmayacaktır. Fakat isteyenler zevklerine göre, fayans üzerine duvar kağıdı çeşitlerini tercih edebilirler. Tamamen tercih meselesidir.

birevim kredisiz ev

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Nasıl Kaplanır?

Fayans üzerine duvar kağıdı yaptırmak isterseniz, tercihiniz televizyon arkasında bulunan bir yere bu işlemi yapmanız oldukça şık olacaktır. Duvar kağıtları ile televizyonun uyumu evin içerisinde oldukça önemlidir. Fayans üzerine duvar kağıdı kaplamak ise oldukça kolaydır. Banyoda veya diğer yaşam alanlarınızda bulunan fayanslarınız üzerine duvar kağıtları tercih etmek isterseniz, bazı işlemler yapmanız gerekiyor.

Bu işlemler ise şunlardır.

 • Fayans üzerine duvar kağıdını koymadan önce, emici bir zemin oluşturmanız gereklidir. Bu şekilde özel astar uygulaması yapmanız gerekir.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra, duvar kağıdınız fayansınızın üzerine kolaylıkla yapışacaktır.
 • Eğer duvar kağıdını oda yerine, banyo veya muftakta kullanmak isterseniz, vinil kaplama ile bu işlem daha kolay olacaktır.

Bu şekilde yapılmasının amacı ise, bu kağıtların biraz daha kalın olması ve kolay şekilde silenebilir olmasıdır.

Fayans Üzerinde Duvar Kağıdı  Yapıştırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evinizin içerisinde banyoda, mutfakta veya salon duvarlarında bulunan fayanslarınızın üzerine duvar kağıdı kaplamak isterseniz, bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi ise, fayansınızın üzerine kaplayacağınız duvar kağıdının kaliteli oluşudur. Hem uzun süreli kullanım için, hem de temizliği açısında duvar kağıdının kalitesi bu hususta önem arz etmektedir.

birevim

6 Comments

 • Fayans aralarını nasıl ayarlayacağız oralardan bir süre sonra kabarma olur mu?

  • Merhaba Özge Hanım,
   Fayans üzerine duvar kağıdını koymadan önce, emici bir zemin oluşturmak adına özel astar uygulaması yapmak gerekir.

 • Fayans üzerine duvar kağıdı bende düşünüyordum ama kabarır diye düşünüyordum

 • Fayans üzerine duvar kağıdı olduğundan su temas ettiğinde kabarma yapar bence

Leave a Comment

fourteen − nine =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |