Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

Fesleğen, makarna soslarında, pizzalarda, salatalarda kullanılan çok yönlü bir yıllık bitkidir. Tatlı fesleğen, süpermarket raflarına hakim olma eğilimindedir, ancak kendinizinkini yetiştirdiğinizde deneyebileceğiniz çok daha heyecan verici türler vardır.

birevim kredisiz ev

Fesleğen nasıl yetiştirilir?

Fesleğen tohumunu ilkbahardan yaza kadar sırayla ekin, böylece sürekli bir mahsulünüz olur. Bitkiler işlenecek kadar büyük olduğunda, ayrı saksılara koyun. Az su, fesleğen ıslak saksıda olmaktan nefret eder. Bitkiyi makasla kesmek yerine tek tek hasat edin, çünkü bu yeni yaprakların büyümesini sağlayacaktır.

Fesleğen tohumu nasıl ekilir?

Fesleğen, iyi drene edilmiş, verimli topraklarda, doğrudan öğlen güneşinden uzak, sıcak, korunaklı bir konumda yetiştirin. Erken ilkbahardan sonbahar ortasına kadar kaliteli bir ürün elde etmek için fesleğeni bir kapta yetiştirmek en iyisidir.

Tohumlarınızı, ılık ama güneşli olmayan bir pencere üzerinde nemli turba içermeyen çok amaçlı kompost kaplarında başlatın. Fideler işlenecek kadar büyük olduğunda, onları turba içermeyen, toprak bazlı kompostla dolu ayrı saksılara koyun. Son dondan sonra yaz başında onları dışarı çıkarın. Onları dışarıdaki koşullara alıştırmak için gündüzleri korunaklı, hafif gölgeli bir yerde dışarıda tutun ve geceleri geri getirin. Bunu yaklaşık iki hafta boyunca her gün yapın.

Fesleğen bitkisinin bakımı nasıl yapılır?

Dışarıda, fesleğen rüzgardan ve dondan korunmaya ihtiyaç duyar. Her zaman dikkatli bir şekilde, ideal olarak öğleden önce sulayın ve yapraklara sıçratmaktan kaçının.

Bitkiler kaplarda hızlı büyüyecek, bu nedenle büyüme mevsimi boyunca onları birkaç kez saksı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Fesleğen yarı dayanıklıdır, bu nedenle her yıl yeni bitkilere ihtiyaç duyulacaktır. Bununla birlikte, sonbaharda, sıcaklıklar düşmeye başladığında, kışın taze bir yaprak kaynağı sağlamak için birkaç bitkiyi içeriye geri getirin.

Bitkileri salyangoz ve sümüklü böceklerden koruyun. Fesleğen ayrıca, her ikisi de bahçe sabunu ile tedavi edilebilen beyaz sinek ve kırmızı örümcek akarı tarafından saldırıya meyillidir.

Fesleğen hazırlama ve kullanma

En iyi lezzet için, pişirmenin bitmesine yakın taze fesleğen ekleyin. Harika aromalarını ortaya çıkarmak için fesleğen yapraklarını doğramak yerine kopartmanız gerektiği tavsiye edilir.  Salatalarda, çorbalarda, güveçlerde, pesto ve diğer soslarda, özellikle domates içeren herhangi bir tarifte kullanın.

Fesleğen saklamak

Yaprakları buzdolabında üç güne kadar saklayın. Veya kullanıma hazır bir bardak su içinde kesilmiş sapları bekletin. Fesleğeni dondurmak için yaprakları doğrayın ve bir buz kalıbına koyun, suyla kaplayın ve dondurucuya koyun. Beş ay içinde kullanın.

Süpermarketten alınan fesleğen nasıl yetiştirilir?

Süpermarketlerde satılan taze fesleğenlerin çoğu tatlı fesleğendir. Tohumdan satışa sadece 22 gün sürer, bu nedenle kök topu az gelişmiştir. Bu yüzden bahçeye ekersen normalde ölür. Denemek istiyorsanız, bitkileri saksılarından çıkarın ve onları ayırmak için köklerini ayırın. Toprak bazlı kompost kaplarına ayrı ayrı ekin. Onları nemli ama ıslak değil ve sıcak ama doğrudan güneş görmeyen bir yere koyun. Saksı tabanındaki drenaj deliklerinden kökleri gördüğünüzde, sertleşin ve bahçeye dikin.

birevim

Leave a Comment

eighteen − six =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |