Fransız Balkonu Nedir?

Bir evde veya dairede balkona sahip olmak her zaman boş zamanlarınızı üzerinde geçirebileceğiniz anlamına gelmez. Genellikle, özellikle balkon bloklarında, alan pencerelerin ve korkulukların varlığı ile sınırlıdır. Bunlar, sadece eski mahallelerde değil, aynı zamanda modern yapılarda da bulunan Fransız balkonlarıdır. İnsanları Fransız balkonlarına çeken nedir? Neden daha popüler oluyorlar? Bu konuda daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Evin modern cephesini süsleyen mimari detaylarla tanışın.

birevim kredisiz ev

Fransız balkon nedir? Bu mimari detayın en önemli ayırt edici özelliği, üst katlardaki geleneksel çıkıntılı platformun aksine, balkon döşemesinin olmamasıdır. Korkuluklu balkon penceresi, bina cephelerinin modern minimalist tasarımına mükemmel bir şekilde uyan mimari bir unsurdur.

Fransız Balkonu İsmi Nereden Gelmiştir?

Adı üstünde ilk olarak Fransa’da yapılan ve yapılara şekil veren bu balkon türü, Fransa’da özellikle Paris’te bulunan balkon türüdür. Bu yüzden adı Fransız balkonu olarak kalmıştır. Bu binalar adeta Fransa’da geleneksel binalar olarak görülmektedir, ancak dünyada da birçok yerde rastlayabilirsiniz ve özellikle de ülkemizde tercih edilmeye de başlanmıştır.

Güzel Bir Fransız Balkonu Nasıldır?

Bu tamamen bizlerin zevkine kalmıştır, neticesinde bu seçimi yaparken bireysel zevkimiz için yapıyoruz, ancak bir kaç öneri de güzel olur. Bunlardan biri de tabii ki Dar ama şık diyebileceğimiz Fransız balkonu olacaktır.

  • Türkiye’de baktığımızda İstanbul’un Cihangir ilçesi, Beyoğlu ilçesi, Karaköy ilçesi, Balat ilçesi gibi eski semtlerindeki binalarda rastlanan ve ekol olarak Fransızlar’dan örnek alınan Fransız balkonu, son yıllarda yeni inşa edilen projelerde de karşımıza çıkıyor, hem yer kazandırmışta oluyor.
  • Fransız balkonu tabiri, balkon kapısı hemen açıldıktan sonra, ortalama bir adımlık mesafe kadar dışarıya çıkma payı olan, önü korkuluklu gerek camda takılabilen bölüm olarak tanımlanıyor.
  • Maksimum olarak tek bir sandalyeye, nadiren de katlanabilen küçük bir masaya izin veren Fransız balkonları, dar ölçülerine rağmen gerek çiçeklerle, gerek ise sarmaşıklarla beraber bezenen şık görünümleriyle de beğeni topluyor. Özellikle de sarmaşıkların üzerine dikkatli bir biçimde serpiştirebileceğiniz led ışıklar da bir hayli güzellik katacaklardır.

Bu Balkonlar Güvenli midir?

Tabi ki önce güvenlik diyoruz, Yeni deprem yönetmeliğinde geçen, güvenli balkonlar için şu madde ile mecburi olarak uyulması gereken açıklama şudur;

“Konsol şeklindeki olan balkonlar, değişik tasarımlı kornişler ve çatıda bulunan saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak mecburi bir şekilde yapılacak ve serbest konsol uzunluğu maksimum olarak 1,5 metreden çok olmayacaktır. Konsol şeklindeki bulunan merpenlerin konsol uzunluğu ise mecburi olarak en çok 1,0 metre olacaktır. Bu madde yalnızca kerpiç duvarlı binalar için geçerli olmayıp, diğer tür yapılar için geçerli olmak zorundadır.

Evet, gördüğümüz gibi Fransız balkonlu evlerin açıklaması tam da budur. Bence kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız ve sokağınız gerek dar-gerek geniş olsun bu balkonların keyfi bambaşka olacaktır. Hem dışarıda dönük olarak yer de kaplamayıp, temizliği bile kolay olacaktır. Sizlerde eğer yeni bir binaya taşınmak veya sahip olmak istiyorsanız bahsettiğimiz Fransız balkonlu binalar hoşunuza gidecektir.

Balkon levhasının olmaması, işlevsel bir rekreasyon alanı düzenlemeyi imkânsız hale getirmektedir. Bu tür bir çözüm, evin geniş ara bölgeleri, örneğin terasları varsa çalışacaktır. Sınırlı işlevsellik bir avantaj olabilir. Bir Fransız balkonu seçerek, ek bir yaşam alanı olarak anahtar teslimi çıkıntı kaplaması gibi yüksek maliyetlere maruz kalmayın.

Fransız Balkon Camı

Bugün Fransız camlı balkon kullanmak oldukça moda. Bu düzenlemede, tam camlı geleneksel balkonun, yani zeminden tavan çerçevesine kadar sınırlamaları geçersiz kılınır. Gözlükler balkonun alt kısmına monte edilmelidir:

  • Şeffaf;
  • Mat;
  • Renkli

Fransız balkon camının avantajı nedir? Bilinenin aksine evin cephesinin estetik niteliklerini artırmak değildir. Rol, çevreye yer açan tipik balkonlardan çok daha geniştir. En büyük avantajı da mükemmel iç aydınlatmadır.

Fransız Panoramik Balkon: İlgili Cepheler

Bir dairede modern bir yenileme yapmaya karar verirseniz, Fransız balkonunun ne olduğu sorusu keşfedilmeye değer. Minimalist bina biçimlerine mükemmel bir şekilde uyan bu mimari detay, modern uygulamalarda çok sık kullanılmaktadır. Fransız balkonları, balkon levhalarının olmaması termal köprü riskini azalttığı için enerji tasarruflu evlerin projelerinde kolayca kullanılmaktadır. Camların dikey şekli nedeniyle, binayı görsel olarak yükseltir ve daha zarif bir şekil verirler.

Fransız balkon, dış duvarların karakteristik unsurlarına aittir. Pencere profillerini, uygun kompozisyonu seçer ve korkuluklara sığdırırsanız cephenin kompakt bir mimari görüntüsünü alabilirsiniz. Renkleri cephenin diğer detaylarıyla uyumlu olmalıdır. Yapılar genellikle, örneğin çatı kaplamasının yapıldığı veya cephe duvarlarının bitirilmesinin yapıldığı renk veya malzeme ile birleştirilir. Büyük ölçekli camların güzelliğini vurgulayan, pencerelere modern, biraz endüstriyel bir karakter veren alüminyum veya metal plakalardan yapılmış profiller çok modadır. Ev daha geleneksel bir şekle sahipse, net bir tasarıma sahip ahşap veya PVC profilli pencereleri kullanabilirsiniz.

Fransız Balkon Korkulukları

Önemli bir estetik fonksiyon da korkuluklarda görülür.  Sadece insanları düşmekten korumakla kalmaz, aynı zamanda çiçek tarhları üzerlerine asılabildiğinden mini bahçe olarak da kullanılırlar. Fransız balkonunun korkulukları, klasik versiyona özgü çözümlerin aksine, pencereyle çok yakından bağlantılıdır, çünkü camların yakınlığı birçok yönden onu ayrılmaz bir unsur haline getirir.

birevim

Leave a Comment

8 − 4 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |