Gümüş Nasıl Temizlenir?

Gümüş ülkemizde ve dünyada önemli yatırım araçlarından birisi olarak kabul edilir. Aksesuar, takı ve eşya olarak kullanılan bu değerli madenin bakımları düzenli olarak yapılmazsa kararmayla karşı karşıya kalınmaktadır. Kararmanın olmasının farklı nedenleri vardır.

Doğru ortamda saklanmaması, yanlış şekilde kullanılması bu duruma neden olur. Bu tür kararmaları temizleyen özel ürünler piyasada bulunmaktadır. Bunları kullanarak kolayca tekrar eski parlaklığına çevirmek mümkünken aynı zamanda evde bulunacak olan doğal ürünleri kullanarak da bunu ortadan kaldırmak mümkündür.

birevim kredisiz ev

Gümüş Temizleme Yöntemleri?

Gümüş eşyalarınızı, takılarınızı ve aksesuarlarınızı temizlemek için kullanabileceğiniz doğal yöntemler vardır. Bu yöntemler sayesinde yaşanacak olan kararma durumundan kolayca kurtulmanız mümkün olacaktır. Sizde aşağıda ki yöntemlerden birisini kullanarak temizlik işini kolayca yapabilirsiniz.

  • Diş Macunuyla Gümüş Temizleme

Gümüşleri parlatmak ve oluşan kararma durumundan kurtulmak için yapılması gereken en basit şey diş macunu kullanmak olacaktır. Bunun için yapmanız gereken diş fırçası veya temiz bir bez kullanarak macunu gümüşe iyice sürmelisiniz. Ardından temiz su dolu bir kabın içerisinde 30 dakika kadar bekletmelisiniz. Daha sonra gümüşü bol suyla iyice durulamalı ve kurulamanız yeterli olacaktır. Tam istediğiniz gibi temizlendiği hemen fark edeceksiniz.

  • Sirke ve Karbonat ile Gümüş Temizleme

Tüm evlerde bulunan karbonat ve sirkeyi kullanarak gümüşlerinize ilk gün ki parlaklığına kavuşturmak mümkündür. Asidik özelliği bulunan sirke gümüş temizlenmesi için çok faydalı bir üründür. Yapmanız gereken geniş bir kabın içerisinde iki yemek kaşığı sirke, belirli miktarda su ve aynı miktarda karbonat ekleyip, karışması için iyice karıştırmanız gerekiyor. Temizlemek istediğiniz gümüşünüzü bu suyun içerisine koyarak 30 dakika kadar bekletmelisiniz. Suyun içinden çıkardığınız gümüşü bol suyla durulayıp, temiz bir bez ile iyice kurutmalısınız. Bu yöntem genelde çok büyük boyda olan gümüşler için kullanılmaktadır.

  • Tuz ve Limon ile Gümüş Temizleme

Yine evimizde sıklıkla bulundurabileceğiniz ürünlerden olan tuz ve limonu kullanarak temizlik yapmanız mümkündür. Bir su kabı içerisinde temizlemek istediğiniz gümüşe göre bunu tercih edebilirsiniz. Bir yemek kaşığı kadar tuz ve iki yemek kaşığı kadar limon suyu koymalısınız. Gümüşü yine yarım saat kadar burada bekletmelisiniz. Bu sayede istediğiniz temizliğe kolayca ulaşmış olacaksınız.

Kararan Gümüşler Nasıl Temizlenir?

Gümüşlerin kararma durumu genelde bakımsız kaldıklarında, yanlış kullanım nedeniyle ve olumsuz noktalarda saklandıklarında meydana gelmektedir. Yukarıda sayılan adımlardan herhangi bir tanesini tercih ederek doğal yollar ile gümüşe eski parlaklığı kazandırmanız mümkündür

Bu parlatma işini değerli bir takı olan gümüşünüze yapmak istiyorsanız profesyonel olarak hizmet veren parlatıcılardan isteyebilirsiniz. Ya da bu parlatmak işi için özel olarak sunulan oluşumlardan tercih edebilirsiniz. Bu ürünler içerisinde kimyasal bulundurduğu için daha parlak ve temiz bir görüntü isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

birevim

Leave a Comment

15 − 2 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |