Hangi Sebze ve Meyve Ne Zaman Ekilir?

Yiyeceğiniz sebze ve meyveleri kendi bahçenizde yetiştirmeniz doğru bir karardır. Özellikle bu ekim tarihine ayak uydurarak yemeklerinizin biraz daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Balkonda veya bahçede sebze yetiştirmek isteyenlerin uyması gereken ekim zamanları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

birevim kredisiz ev

Biber

Biber en çok kullanılan sebzelerden biri olarak biliniyor. Sofralara renk katan biberin ekimi için sıcak havalara ihtiyaç duyulur. Bu nedenle biber ekimi yapmak için sıcaklığın 15 derecenin altına düşmediği zamanları tercih etmeniz lazımdır. Bundan kaynaklı olarak daha çok ilkbahar aylarının tercih edilmesi mantıklı olacaktır. Nisan ve mayıs ayları ekim için ideal zamanlar arasında bulunur.

Patlıcan

Patlıcan en çok sevilen sebzelerin başında yer alıyor. Sofraların vazgeçilmezlerinden biri haline gelen patlıcan ekim için en çok tercih edilen sebzelerden biridir. Özellikle patlıcan ekmek isteyen diğer kişilerin aklına patlıcanın ekim zamanı nedir gibi soruların gelmesi doğaldır. BU sebze için en uygun ekim zamanının ise mayıs ayı olduğu biliniyor. Bunun yanında Nisan ayında da patlıcanın ekimi mantıklı olabilir.

Patates

Yemeklerde en çok tercih edilen sebzelerden biri olma özelliği taşıyan patateste, konu hakkında en çok araştırılan sebzelerden biridir. Meraklıları bu konuda patates ne zaman ekilir gibi soruları sıklıkla soruyor. Patates ekimi için toprak sıcaklığının 10 derece olması yeterli olacaktır. Yani bu sebzenin ekimi için en uygun aylar ise nisan ile mayıs ayları arasındadır. Bu sayede daha çok beğeneceğiniz bir sonuç almanız kaçınılmaz bir hale gelebilir.

Domates

Sofraların olmazsa olmazı olan domates, yoğunlukla kullanılan sebzelerin başında bulunuyor. Bu sebzenin yetişmek için sıcak havalara ihtiyaç duyulduğunu belirtmek gerekir. En az 13 derecelik bir hava sıcaklığının olması ekim yapmak için yeterli olacaktır. Yani bu ekimi yapmak isteyenlerin mart ile nisan aylarında bu işleme başlaması daha yerinde olacaktır. Bu sayede tam olarak beklenen bir sonuç alınmış olur. Bahçede yetiştirmek için en çok tercih edilen sebzelerin başında domates bulunmaktadır. Özellikle sık bir kullanım alanı olduğundan dolayı bahçeyi değerlendirmek için ilk olarak bu sebze düşünülüyor.

Salatalık

Salatalık ekmek isteyenler için yine ekim tarihi mart ile nisan aylarında olacaktır. Özellikle havaların biraz daha sıcak olmasına özen göstermeniz gerekir. Bunun için en uygun tarihlerin ise bu aylar olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Maydanoz

Mutfakların vazgeçilmezleri arasında bulunan maydanozda ekim için sıklıkla tercih edilen sebzelerin başında bulunuyor. Özellikle bu sebzeyi ekmek isteyenler maydanoz ne zaman ekilir sorularını sıklıkla yöneltiyor. Maydanoz ekimi için havaların biraz sıcak bir durumda olması gerekecektir. Özellikle nisan ve mayıs ayları bu sebzenin ekimi için en doğru zamanlardan biri olarak bilinir. Bunun yanında sadece maydanoz değil dereotu ve fesleğen gibi sebzelerinde en doğru ekim zamanı bu tarihler olmaktadır.

Çilek

En sevilen meyvelerden biri olan çileğin ekimi için temmuz ve ağustos ayları tercih edilebilir. Eğer kışları ılık olan bir yerde yaşıyorsanız, çilek ekimi için ekim veya kasım aylarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ispanak

Sofraların aranılan lezzetlerinden biri olan ıspanak, zorlu kış şartlarına bir hayli dayanıklı olan sebzelerden biri olarak bilinir. Ispanak için bu nedenle en uygun ekim zamanının ekim ayı olduğu bilinen durumlar arsındadır. Ekim ayında bu sebzeyi ekerek, daha sonrasında bahçenizde kendi yetiştirmiş olduğunuz ıspanakla birlikte yemek yapmayı düşünebilirsiniz. Ekimi ve bakımı kolay bir sebze olduğundan dolayı bu konuda sıklıkla tercih edilen bir tür olmaktadır.

birevim

8 Comments

 • Büyükşehirde yaşarken bunlara hiç dikkat etmezdim, bir kaç sene evvel ailemle egeye yerleştim ve artık hangi meyve sebze ne zaman ekilir ne şekilde sulanır nasıl verimli hale getirilir hepsini öğrendim 🙂

  • Merhaba Şaban Bey,
   Alında yaşam için en temel şey iyi beslenmedir. Bunun için hangi meyvenin sebzenin ne zaman çıktığını ne zaman turfanda olduğu bilmek o takvime göre beslenmek gerekir.

 • Çilek için temmuz ağustos olduğunu bilmiyordum, yediveren çilek ektim geçen sene ekim’de, biraz geç kalmışız 🙂 Bari bu sene tam zamanında ekelim 🙂

 • Meyve ve sebzelere büyük şehirdeyken ilgim bu kadar yoktu anca anadoluya taşındıktan sonra daha çok ilgimi çekmeye başladı

 • Sebze meyve merakım çok fazla, ancak büyükşehirde maalesef balkondan öteye gidemiyor bu heves.

  • Merhaba Furkan Bey,
   Artık istanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan bir çok kişi bulduğu her bir metrekare alana sebze meyve diker oldu.

 • Bir kaç yıl önce Ege’ye yerleştim, ufak bir bahçem var ve nasıl huzur veriyor anlatamam.

Leave a Comment

eighteen − thirteen =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |