Hitabeti Geliştirmek ve Etkili Konuşma Yapabilmek İçin 7 Öneri

Etrafınızda ki insanlara bir şeyler anlatmak ve bir topluluğa karşı konuşma yapmanız gerekiyorsa hitabet seviyenizin gelişmiş olması gerekiyor. Birçok kişi toplum önünde konuşmak çekinir. Ancak bunu aşmak sanıldığı kadar zor değildir. Bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız adımları doğru atmanız yeterli olacaktır.

birevim kredisiz ev

Kitap Okumayı Alışkanlık Haline Getiren

Hitabeti güçlü ve etkili konuşma yapan insanların hepsinde bir kitap okuma alışkanlığı vardır. Bunu deneyebilirsiniz. Bir süre kitap okuduktan sonra anlatım gücünüzün arttığını göreceksiniz. Anlatım gücü artan insan aynı zamanda etrafına da seslenme konusunda bir aşamayı aştığını anlayacaktır. Günde 10 sayfa okuyarak buna başlayabilirsiniz.

Kelimeleri Doğru Şekilde Söylemeye Dikkat Etmelisiniz

Hitabetin en önemli noktalarının başında doğru kelime kullanımı gelmektedir. Bunun için kelimeleri yuvarlamamanız gerekiyor. Ağzınıza bir kalem alarak ayna karşısında pratik yapabilirsiniz. Bunun için tekerlemeleri deneyebilirsiniz. Bu sayede telaffuzunuzda gözle görülür bir seviyede düzelme görülecektir. Bunun için özel olarak hazırlanan özel dersleri de kullanmanız tavsiye edilir.

Kısa ve Öz Konuşmaya Dikkat Edin

Hitabet sırasında karşınızda ki insanları sıkmamanız önemlidir. Bunun için aktarmanız gerekenleri kısa ve aynı zamanda öz bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Bunun için düşünmeli ve ondan sonra konuşmaya başlayabilirsiniz. İnsanları detaylara boğmaz onların sıkılmasına ve onları etkinize almanıza engel olacaktır.

Hikayelerden ve Örneklerden Yararlanarak Konuşun

Karşınızda ki topluluğa bir durumu anlatmak istiyorsanız hikayelerden ve örneklerden yararlanabilirsiniz. Bunlar sayesinde onları konuya dahil edebilir ve ardından varmak istediğiniz noktaya doğru konuşmaya devam edebilirsiniz. Konu ciddi olsa dahi küçük bir espri yapmak ortamı rahatlatacak, daha iyi ve onları kontrol edecek bir şekilde sohbetinize devam etmenize imkan tanıyacaktır.

Dinleyicileri ile Etkileşim Kurmaya Özen Gösterin

Konuştuğunuz insanlara konuyu daha iyi anlatmak istiyorsanız yapmanız gereken etkileşim kurmak olacaktır. Onlara soru sorabilir, onlardan soru sormalarını isteyebilirsiniz. Bu sayede insanlar onlara da soru sorabileceğinizi düşünerek hareket edecek ve konuyu daha derinden dinlemeye başlayacaktır. Bu öğretmenlerin bize yaptığı soru-cevap çalışmasının en güzel örneğidir.

Beden Dilini İyi Kullanın

Sözlü bir şekilde iletişim kurmak hitabetin en önemli noktasıdır. Ancak iyi bir konuşması sadece sözleri ile değil beden diliyle de insanları etkilemektedir. El hareketleri, mimikler ve jestler önemli bir beden dili aracıdır. İyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız sözlü iletişim kadar sözsüz iletişime de giriş yapmak size yardımcı olacaktır.

Konuşmaya Mutlaka Hazırlananın

Gelişi güzel bir konuşma yapmak hata yapmanıza neden olur. Çok kısa da olsa bir hazırlık yapabilirsiniz. Ne anlatmak istediğinizi, nelere değinmeniz gerektiğini unutmamak için küçük bir not almak yeterli olacaktır. Bu konuşmayı akıcı hale getirmek için en önemli noktalardan bir tanesidir.

birevim

Leave a Comment

16 + 18 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |