İkinci El Mobilya Nasıl Satılır? Letgo İle Eşya Satmak

İkinci el herhangi bir şey satmak için birçok platform bulunmaktadır. Platformlar dışında antika çarşıları ve antika dükkanları bu konuda yardımcı olmaktadır. İkinci el mobilya satabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır, tüm bunlara eskicileri de dahil edebiliriz.

birevim kredisiz ev

Letgo İle İkinci El Mobil Satmak

Günümüzde kullanılan en aktif ikinci el platformudur. Bu platform üzerinden sadece mobilya değil, birçok ürünün satışını gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak satmak istediğiniz mobilyanın fotoğrafını çekmeniz gerekmektedir. Mobilya fotoğrafını her açıdan çektikten sonra uygulamaya yüklemeniz gerekir. Bu aşamadan sonra ürün detayları hakkında bilgi eklemelisiniz. Bu detaylar ürünün rengi, kaç yıl kullanıldığı, masrafı olup olmadığı ve herhangi bir hasarının olup olmadığıdır. İkinci el mobilyanızı almak isteyen kişiler sizinle iletişime geçecektir.

Belirlediğiniz fiyata satabilir veya pazarlık yapabilirsiniz. Daha sonra kargo olayını alacak kişi ile netleştirmeniz gerekmektedir. Mobilya tek başınıza alıp götürebileceğiniz bir ürün olmadığı için mutlaka kargodan destek alınması gerekir. Letgo’nun kullanıcı koruması yoktur, alıcı kişi ile yüzyüze görüşüp alışverişinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Letgo sadece aracı kuruluş olarak görev yapmaktadır.

Letgo’dan satmak istemezseniz veya hızlı satılmasını istiyorsanız, sahibinden’den destek alabilirsiniz. Türkiye’nin en popüler alım-satım platformlarından biridir.

İkinci El Mobilya Satmak

İnternet uygulamaları veya siteleri ile uğraşmak istemiyorsanız, antika dükkanları veya eskicilere ikinci el mobilyanızı satabilirsiniz. Eskiciler, mobilyayı alıp tekrar satacağı için düşük fiyat verebilmektedir. Çoğunlukla mobilyanın kalitesine göre fiyat verilmektedir ve bazen eskiciler bile eski mobilyayı almamaktadır. Hem taşıması zor olduğu için hem de mobilya malzemesi satabileceği bir malzemeden yapılmadığı için eskiciler mobilyaları satın almamaktadır.

Antika dükkanları ise, çok eski mobilyaları almaktadır. Eğer mobilyanız antika değerindeyse bu dükkanlara yüksek fiyatlar karşılığında satabilirsiniz. Mobilyanız yeni sayılabilecek modernlikteyse, ikinci el eşya alan dükkanlara satabilirsiniz. Bu dükkanlar, eskiciler gibi düşük fiyat vermektedir. Çünkü; sizden alıp başka bir kişiye satmaları gerekmektedir. Ayrıca ikinci el dükkanları temiz ürünleri almaktadır, hasarlı ürünleri satamayacakları için almamaktadırlar.

Mobilyalarını satmaya karar verdin, peki ikinci el ürün nasıl satılır, nelere dikkat etmen gerekir?

  • Öncelikle ilanını oluştururken net, anlaşılır bolca fotoğraf eklemelisin. Alıcılar ürünleri fotoğraflarına bakarak kredi kartı ile alım yapıyorlar, bu yüzden daha anlaşılır olması, daha hızlı satılması demek!
  • İlanına ürünün ölçülerini de doğru şekilde girmelisin. Bu şekilde alıcıların aklında soru işareti kalmasını önleyebilirsin.
  • Açıklama kısmında ürünü detaylı şekilde anlatman, onu daha ilgi çekici hale getirecek ve hızlıca satılmasını sağlayacaktır. Ayrıca ürünün hakkında dürüst olman, varsa kusuru bunu fotoğraflarda ve açıklamada belirtmen, yapılacak olan iptal ve iadeleri de önleyecektir.
  • Ürünü fiyatlandırırken, diğer ilanları inceleyebilir ve doğru fiyatlandırma yapabilirsin. Bu onay sürecini de hızlandıracak ve hemen yayına alınmasını sağlayacaktır.

İkinci El Eşya Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

2.el eşya satmak istiyorum diyorsanız eşyanız bazı kriterlere göre değerlendirilir. Satmak istediğiniz ikinci el eşya türü ve durumu nedir gibi. Örneğin satmak istediğiniz ürün 2.el beyaz eşya olsun. Size şöyle sorular sorarız;

  • Ürününüzün herhangi bir arızası var mı? (Maalesef arızalı beyaz eşya almıyoruz)
  • Markası nedir? (Arçelik, Beko, Siemens, Bosch, Samsung gibi bilinen markaların ürünleri daha çok tercih edilir.)
  • Türü nedir? (Buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, televizyon, bulaşık makinesi, kurutma makinesi gibi ürünlerden hangisini satmak istiyorsunuz)

Yukarıda sorduğumuz sorulara vereceğiniz cevaplara göre alım yapıp yapmamaya karar veririz. İkinci el eşya alan yerler için önemli olan temiz ve sağlam ütünler almaktır. Sizden aldığımız ürünleri spotçular çarşısı içindeki dükkanımızda perakende satmaya gayret ettiğimiz için satılabilir ürünleri tercih etmek zorundayız.

Spot Ve 2. El Eşya Aynı Şey Mi?

Pek çok 2.el eşya alım satım işi ile uğraşan firmanın tabelasında spot ifadesi yer almaktadır. Böyle olunca da pek çok kişinin kafası karışıyor. Madem ikinci el eşya satıyorlar spot kelimesi neden kullanılıyor sorusu akıllara geliyor. Aslında spot ve 2.el çok farklı kavramlardır. Spot sıfır eşya demektir 2.el ise adı üzerinde kullanılmış eşyayı ifade eder.

Bir eşyanın spot olması için fiyatı, piyasa fiyatının altında olması gerekir. Ayrıca spot herhangi bir eşyanın kullanılmış olması söz konusu olamaz. İsterseniz halk arasında en çok bilinen spot beyaz eşya kavramı özelinde örnek verelim. 2.el Arçelik buzdolabı kullanılmıştır. Ancak spot buzdolabı kutusu açılmamış, servis tarafından kurulumu yapılmamış üründür. Umut Spot olarak hem sıfır hem 2.el eşya alacağımız zaman değerinde fiyat teklifi vererek satın alıyoruz.

birevim

Leave a Comment

17 + 2 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |