Kat Maliki Nedir?

Ev sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konulardan birisi kat malikinin ne olduğudur. Bir kata ait mülkiyetin sahibine verilen isimdir. Bu kişi özel veya tüzel olarak hizmet verebilir. Bu konuda özel bir kanun vardır ve burada kat mülkiyeti hakkında gerekli tanım açık bir şekilde yapılmaktadır.

Tam anlamıyla bir gayrimenkulün içerisinde yer alan, özel bir yapı olarak ana yapıdan bağımsız olarak kullanılmaya imkan veren, bu konuda gerekli hükümlere elverişli olan hizmeti sunan yapılara verilen isimdir. Bağımsız bölüm olarak isimlendirilebilir. Bunun için en iyi örnek bir apartman dairesi olarak göstermek doğru olacaktır.

birevim kredisiz ev

Apartman dairesine sahip olma hakkına kat mülkiyeti adı verilirken, bu hak üzerinde gerekli imkanı kullanma yapısına sahip olan kişiye kat maliki adı verilmektedir.  Bu bilgi günümüzde birçok ev sahibi tarafından kabul görmekte ve tam olarak neyi anlatmak istediği açık bir şekilde belirtilmektedir. Sizlerde bu konuda açık olmalı ve doğru yapıyı kullanarak ev tercihinizi yapmalısınız.

Kat Maliklerinin Yükümlülükleri Nelerdir?

Kat maliki olmanın getirmiş olduğu yükümlülükler vardır. Sizlerin bu konuda tercihini doğru bir şekilde yapması önemli olacaktır. Kat maliki olan kişi ikamet etmiş olduğu binanın veya sitenin ortak giderlerine katılmak konusunda zorunludur. Yani ben o gidere dahil olmak zorunda değilim gibi bir düşünce yanlış olacaktır.

Kat malikleri apartman içerisinde yapılan toplantılara katılmak ve görüş belirtmek zorundadır. Bu toplantılar genelde sene de bir sefer yapılmakta ve genel olarak yönetimle ilgili tüm kararlar burada verilmektedir. Burada alınan tüm kararlar ortaktır ve o sitede yer alan tüm kat maliklerini ilgilendirmektedir.

Kat malikleri geçerli sebepler oluşması durumunda burada yer almak zorunda değildir. Sağlık sorunları, yurt dışında olma durumu veya şehir dışında olmaları gibi durumlarda bu toplantılara katılmak zorunda değildir. Böyle bir durum yaşandığında veya yaşanması durumunda kat maliklerinin yapması gereken vekalet vererek yerlerine başka bir kişinin katılmasını sağlamak olacaktır .Bu sayede kat malikleri ile ilgili olan konuların aksamadan doğru bir şekilde devam etmesi de sağlanmış olacaktır.

birevim

Leave a Comment

three + five =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |