Kedi Tırmalaması Durumunda Yapılacak İlk Yardım Önerileri

Kedi Tırmalaması

Kediler insanların en çok sahiplendikleri ve beraber yaşadıkları hayvanlar arasında yer alıyor. Bu hayvanlar ne kadar evcil olarak görülse de aslında istemedikleri hiçbir şeyi yapmamaları ve hiçbir şekilde eğitilmediklerini anlıyoruz. Köpekler ile kıyaslandığında aslında biz onları tercih etmiyor onlar insanları rahat yaşam için arkadaş olarak tercih ettikleri bilimsel olarak kanıtlanan bir detaydır. Kedi tırmalaması durumunda yapılacakları okurlarımız için derleyip paylaşıyoruz.

birevim kredisiz ev

Bu sevimli, küçük ve tüy yumağı şeklinde ki yapılarının yanında savunma ve kavga mekanizmaları çok gelişmiştir. Özellikle tırnakları ile sizlere ciddi zararlar verebilir. Bu birçok insanın başına gelmemiş bir durum olmakla birlikte bazı kedilerin köpekleri dahi korkuttuğu görülmektedir. Özellikle de bazı dönemlerde veya yanlarında yavruları varken bunu çok sık yaparlar.

Kedi Tırmalamasından Sakınmak Gerekli

İlla yabancı bir kedi değil uzun süredir evinizde sizinle birlikte yaşayan kediler de sizlere tırnakları ile zarar verebilir. O nedenle onunla temas kurarken dikkatli olmalısınız. Ona zarar verecek, onu incitecek durumlardan kesinlikle kaçınmanız şarttır. Seviyorum diye onu hırpalayan, atan veya tutmaya çalışanların başına ciddi sorunlar açabilir.

Bu durum onların canının yanmasına ve devamında sizlere bunun cevabını en ağır şekilde ödetmek istemelerinden kaynaklanıyor. Eğer bunu yapan bir sokak kedisiyse ilk yapmanız gereken kuduz olup olmadığını anlamak olacaktır. Ama bunu bilmeniz çok mümkün olmayacaktır.

Kredi Tırmalaması İçin Yapılacak İlk Yardım Adımları

Evde ki bir kediden tırnak darbeleri alırsanız ve kedinizin tüm bakımları, aşıları tamsa endişelenmenize fazla gerek yok. Sadece doğru şekilde tırnak gelen noktaya ilk yardım müdahalesinin yapılması yeterlidir. Bunun için evinizde ki ilk yardım çantaları dahi yeterli olacaktır. Tabi buna rağmen küçük bir iz kalabilir.

Kedi tırmalaması için ilk olarak o bölgeyi soğuk su ile temizlemek ve yıkamak olacaktır. Yıkama işleminin ardından antiseptik uyumlu bir krem ile o bölgeye müdahale etmelisiniz. Bunların ardından üzerini yara bandı ile kapatmanız gerekiyor. Eğer kedi yabancıysa hemen bir uzmana gitmeniz ve durumu anlatmanız gerekmektedir.

Bunları yaptıktan sonra bir doktora görünmeyip bir süre sonra o tırmalama alanının etrafında ki kızarıklar gitmeyip, aksine şişkinlik olduğunu görürseniz o kedinin hastalıklı olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda tek çareniz bir sağlık kuruluşuna gitmeniz olacaktır. Bunun dışında yapmanız gereken başka hiçbir şey yoktur.

Burada gerekli müdahale size yapılacak, detaylı bir şekilde yara temizlenecek ve etrafına gerekli ilaçlar ile temizlemesi yapılacaktır. Ayrıca bu işlem yapılırken kedinin evcil mi yoksa sokak kedisi olduğunu da belirtmeden çekinmemelisiniz. Çünkü bu durum hiç beklenmeyen sağlık sorunlarına neden açabilmektedir.

Bu sevimli canlıların tırnakları arasında ne tür mikroplar olduğunu öğrendiğinizde aslında bu konuda ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini sizlerde fark edeceksiniz.

birevim

Leave a Comment

1 × four =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |