Kışa Hazırlık: Konserve Nasıl Yapılır?

Konserve, Türk mutfağının demirbaşlarından sayılan son derece sağlıklı bir yemek şeklidir. Yüzyıllardır kullanılan bu yöntemle, mevsiminde yetişen sebze ve meyveleri saklamak ve yıl boyunca istediğimiz her an taze olarak tüketmeyi başarabiliyoruz. Her sebzenin farklı bir mevsimi vardır. Ve en doğrusu da bu sebzeleri mevsiminde tüketmektir. Aksi takdirde, mevsiminde olmadan satışa çıkan sebze ve meyvelerin hormonlu olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak konserve yapmak bize istediğimiz zaman istediğimiz sebzeyi besin değerleri kaybolmadan tüketme imkânı verir. Peki, konserve nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir? Hep birlikte öğrenelim.

Konserve Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Konserve yapmak için elbette ilk adım olarak taze sebzeleri seçeceğimiz bir pazara ya da markete gitmeliyiz. Seçeceğimiz sebzelerin taze olmasına dikkat etmeli, çürük ve olgun olmayan ürünleri seçmeye gayret göstermeliyiz.  Ardından konservemizi yapacağımız cam kavanozlarımızı temin etmeliyiz. Burada önemli olan hususlardan biri, kavanozların kapaklarının paslı, kullanılmış veya eski olmaması gerekliliğidir. Gerekirse yeni kapaklar alabilir ya da kapaklarımızı doğru bir şekilde sterilize edebiliriz. Hijyene dikkat edilmeden yaptığımız konserveler, bozulmalara, emeğimizin ve paramızın boşa harcanmasına neden olabilir.

Gerekli malzemeler alındıktan sonra, sebze ve meyvelerimizi iyice yıkamalı ve gerekiyorsa soymalıyız. Kavanozlara doldurulan sebzelerin kapağı sıkıca kapatılmalı ve ters çevrilmelidir. Ters çevrilen kavanozların kapakları birkaç gün içinde dışa doğru bombeleşiyorsa konservemiz tutmamıştır.

Konserve Kapakları Nasıl Sterilize Edilir?

Konserve yapmanın önemli püf noktalarından biri kavanoz kapaklarının hijyenidir. Çünkü sağlıksız kapaklar, yaptığımız tüm emeğin boşa gitmesine sebebiyet verir. Bunun için yapmamız gereken kapakları iyice yıkayıp temizledikten sonra oda sıcaklığında bekletmeliyiz. Bir tencerenin içinde kaynattığımız suya temizleyip beklettiğimiz kapakları sokup çıkarmalıyız. Ardından temiz bir bezle kurulamalıyız. Bu işlemin ardından kapaklarımız gerekli hijyene sahip olmuş demektir. Yalnız bu işlemi konserve yapacağımız sebzeleri kavanoza koymadan hemen önce yapmalıyız.

Konserve Nasıl Yapılır?

Konserveler genellikle yaz mevsiminde yapılır. Yaz sebze ve meyvelerini kış mevsiminde tüketebilmek için yaptığımız bu işlem için gerekli malzemeleri alıp, hazırlığımızı yaptığımıza göre, konserve işlemine başlayabiliriz. İlk olarak domates konservesinden başlayalım.

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Domates konservesi yapmak için, büyük bir tencerenin içerisine yarıya kadar su doldurup kaynatmalıyız. Ardından iyice yıkadığınız ve her birinin altına bıçakla yaklaşık 2-3 cm’lik çizikler attığınız domatesleri kaynayan suyun içine atmalıyız. 3-4 dakika sonra kevgir yardımıyla domatesleri kaynar sudan çıkarıp soğuması için bekletmeliyiz. Ardından kolayca soyulan domatesleri mutfak robotuna koyup parçalara ayırmalıyız. Büyük bir tencereye aldığımız domateslere dilersek sivri biber de koyabiliriz. Tuz ekleyip kaynattığımız domatesleri kavanozlara doldurup, ağızlarını sıkıca kapatmalı ve ters çevirmeliyiz. Soğuyan kavanozları serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza etmeliyiz.

Kırmızı Biber Konservesi Nasıl Yapılır?

Kırmızıbiberlerimizi iyice yıkayıp, yağlı kâğıt serdiğimiz fırın tepsisine alalım ve fırınlayalım. Biberler közlendikten sonra, soğuması için bekleyelim. Çekirdeklerini çıkardığımız ve soyduğumuz biberleri kavanozlara yerleştirelim. Eğer isterseniz biberlerin arasında sarımsak da koyabilirsiniz. Ardından, sirke, zeytinyağı ve tuzla hazırladığımız sulu karışımızı kavanozlara pay edelim. Biberleri arasında kalan havayı tahta bir kaşık yardımı ile alalım. Kavanozlarımızın kapaklarını kapatıp ters çevirelim. Bir tencereye koyduğumuz az miktardaki suyu kaynatalım ve kavanozları tencereye ters bir şekilde koyalım. Böylece, konserve vakumlanacaktır. Tüm bu işlemlerin ardından konservemizi dolabımızda saklayabiliriz.

Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?

Yıkayıp, ayıklayıp, küçük parçalara böldüğümüz taze fasulyelerimizi bir kaba koyalım. Fasulyelere yeteri kadar domatesi küp küp doğrayalım ve zeytinyağı döktüğümüz tenceremize domatesleri koyalım. Domatesler suyunu çekince üzerine fasulyeleri ekleyelim. Tam olarak pişmemesine dikkat ettiğimiz fasulyeleri kavanozlara koyalım ve ters çevirelim. Soğumaya bıraktığımız kavanozları daha sonra serin bir yerde muhafaza edelim.

Patlıcan Konservesi Nasıl Yapılır?

İyice yıkadığımız patlıcanları, dikine ikiye bölelim ve yağlı kâğıt serdiğiniz tepsiye yerleştirip fırında közleyelim. Ardından közlenen patlıcanların kabuklarını soyalım ve iri iri doğrayıp kavanozlara koyalım. İsterseniz aralarına sarımsak ekleyebilirsiniz. Tahta bir kaşık yardımıyla patlıcanların arasında kalan havayı alalım. Patlıcanların üzerini bir parmak geçecek kadar zeytinyağı ekleyelim. Kavanozların kapağını sıkıca kapattıktan sonra ters çevirerek içerisine az su koyduğunuz tencerede kaynatıp ve vakumlayalım. Eğer tencereye birden çok kavanoz koyacaksanız kavanozların birbirine çarpmamaları için arasına bez koymayı ihmal etmeyin.

birevim

Leave a Comment

5 × 1 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |