Klavye Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar günümüzde en sık kullanılan ekipmanlardan birisidir. İnsanlar artık gelir elde etmek için bu cihazı kullanıyorlar. Bilgisayar üzerinde en çok kullanılan parçada klavyedir. Mail yazmak, içerik üretmek, arkadaşlarınıza yazışmak ve paylaşım yapmak için bu parça kullanılır.

Bu da beraberinde klavyenin çok fazla kirlenmesine ve adeta bir mikrop yuvası olmasına neden olur. O nedenle klavyenin temizliği çok önemlidir. Doğru şekilde temizlik işlemi yapmak klavyedeki pisliği ortadan kalkmasına ve hijyenik bir hale gelmesine neden olacaktır. Klavyenin ömrü ve sağlığınız açısından bu temizlik kritik bir öneme sahiptir.

birevim kredisiz ev

Klavye Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Klavye temizliği için günümüzde çok farklı tavsiyeler bulunmaktadır. Özellikle de tuşların altında kalan pisliklerin gün yüzüne çıkarılması çok önemlidir. Bunu yapabilmek için özel temizlik ürünleri de bulunmaktadır. Ancak her zaman evimizde bunları bulmak mümkün olmayacaktır. Tabi temizlik yaparken aynı zamanda klavyenin aksamını da bozulmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Kimyasallar ev temizliğinde sıkça kullanılır. Ancak bunları özellikle de güçlü olanları klavye temizliğinde kullanmak buna zarar verebilmektedir.
  • Bu kullanım özellikle tuşların üzerinde yazıların silinmesine ve tuşların aşınmasına neden olacağı için kullanımı tavsiye edilmez.
  • Temizlik sırasında doğru bezi kullanmakta önemlidir. Fiber optik olarak bilinen bezleri tercih etmek önemlidir. Klavyenin altında iplik kalmamasını istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz.

Masaüstü Klavye Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Masaüstü bilgisayara bağlı klavyelerin temizliği daha kolaydır. Doğru şekilde temizlik yapmak için adımları izlemekte fayda var.

  • İlk olarak klavyenin bilgisayar ile olan bağlantısı kesilmelidir.
  • Ardından altından kağıt veya büyük bir bez bulunan bir zemine koyulmalıdır.
  • Elektrik süpürgesi kullanmak ilk tercihler arasında yer almaktadır. Bunu düşük çekim seviyesinde açarak yapmanız tavsiye edilir.
  • Tuşlar arasında kalan kirleri kulak çubuklarını kullanarak yapabilmek mümkündür.
  • Ters çevirerek yavaşça vurarak küçük kirlerin düşmesine yardımcı olur.
  • En temiz ancak en riskli olan yöntem klavyenin tuşlarını çıkarmak olacaktır. Bunun için cıvataları çıkarmak önemlidir. Bunu yaparken tuşların üst parçada kalacağı için dağılma riski de olmayacaktır.

Dizüstü Bilgisayar Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Dizüstü bilgisayar klavyelerin temizliği biraz daha zordur. Ancak yukarıda anlattığımız olan işlemlerin birçoğu bunun içinde yapılabilir. Bu tuşlar daha içte olduğu için altında kalan pislikleri temizlemek çok zor olabilmektedir.

En basit temizleme yöntemi olarak yüzey temizleme suları tercih edilmektedir. Temiz bir bezin üzerinde bu suyu kullandıktan sonra klavyenin üzerinde ki yağ ve kir birikimini yavaşta temizlemek yeterli olacaktır.

Günümüzde klavyelerin temizlenmesi için özel olarak üretilen jeller de bulunmaktadır. Bu jel insanların elleriyle ulaşamadıkları noktaların temizlenmesine yardımcı olduğu için tercih edilebilir. İnternetten kolayca sipariş edebilir ve klavye temizliği için kullanabilmeniz mümkündür. Basit bir işlemle temizlik yaptığı için kullanımı tavsiye edilir.

birevim

Leave a Comment

six − five =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |