Klima Çarpmasının Belirtileri Nelerdir? Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Sıcak havalarda ya serin, gölge bir alan ararız ya da klimanın altında rahatlamaya çalışırız. Gerçekte bu bizlere büyük bir rahatlık sağlamaktadır. Ancak klimanın altında yani yapay soğuğun altında fazla oturmak sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız dikkatli bir şekilde kullanmanız gerektiği de her seferinde söyleniyor. Öncelikle klima çarpmasının ne olduğuna, belirtilerine, tedavisine ve son olarak da nasıl engelleneceğine bakalım.

birevim kredisiz ev

Klima Çarpması Nedir?

Klima çarpması aşırı sıcak havalarda ister iç ister dış hakemde çok uzun süre klimanın etrafında kalındığında oluşan bir sağlık sorudur. Vücut sıcaklığını düşürmek için kullanılan bu yöntem başlangıçta rahatlatıcı olsa da uzun vadede ciddi sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Bu duruma da klima çarpması denilmektedir.

Klima Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Klima çarpması sebebiyle yaşanabilecek birçok sorun vardır. Ancak bunu yaşamamak için yada ucuz bir şekilde atlamak için belirtilerine odaklanmak önemlidir.

Göğüs bölgesinde ağrı, boyun, sırt ve kol bölgelerinde görünen kasılmalar, boğazlarda yaşanan ağrı, yüksek ateş, burunda tıkanıklık ve nefes alınmasında yaşanan solunum zorlukları, şiddetli seviyede yaşanan baş ağrısı, kusma, cilt kuruluğu ve mide bulantısı. Bunların hepsi klima çarpması belirtileri arasında yer almaktadır.

 • Boyun, kol, sırt gibi vücudun bir ya da birden fazla noktasında görülebilen kas ağrıları
 • Göğüs ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı, nefes almakta zorlanma gibi solunum yolu sorunları
 • Yüksek ateş
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Vücut direncinin düşmesi nedeniyle halsizlik hissedilmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Cilt kuruluğu

Klima Çarpmasının Tedavisi Nedir?

Yukarıda saymış olduğumu sorunların tamamından birkaçını yaşıyorsanız tedavinizde ona göre değişecektir. Klima çarpması sıcak günlerde yüksek ateşle yatmanıza neden olabilir. O nedenle dikkatli olmalısınız.

 • Klima ağrısı genelde belirli bir sürede geçer ancak bunun için net bir tarif vermek mümkün değildir. Çok ciddi bir sorun yaşatırsa en az 1 hafta bu acıya katlanmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Kusma, cilt kuruluğu, yüksek ateş gibi sorunlarınız varsa sürekli sıvı tüketmeniz gerekir. Buna destek olarak bitki çayları da mutlaka kullanılarak direnç arttırılmalıdır.
 • Kas ağrıları için ılık bir duş başlangıç olarak size yardım edecektir. Hafitçe de masaj yaptırılması tavsiye edilir. Bu işlem uygulanırken kas gevşetici krem de istenmesi halinde kullanılabilir. Çok ileri bir seviyede yaşanırsa uzmandan destek almak doğru tercih olur.

Klima Çarpmasını Nasıl Engellenir?

Sıcak yaz mevsiminde klima kullanmadan oturmayı hiç kimse tercih etmeyecektir. Ancak bunu doğru kullanmamakta bir hatadır. Sıcak alandan gelip direk klima açmadan önce vücudun kendiliğinden serinlemesini beklemelisiniz. Çok yüksek seviyede klimayı çalıştırmamaya dikkat etmelisiniz tavsiye edilen soğukluk derecesi 22 olarak belirtilmektedir.

Klimayı direk olarak kendinize çevirmemeye dikkat etmelisiniz. Bu durum size ciddi sorunlar yaşatabilir. Tavsiye edilen klima kanatlarının tavana bakması oluyor. Bu sadece size değil evde yer alan bitkilere de zarar verici bir durum olacaktır. Büyük klimalar daha hızlı bu soruna neden olabilir. Toplu taşıma, iş yerleri ve AVM noktalarında bulunan klimalara çok fazla yakın durulması tavsiye edilmez.

 • Vücut ısısının çok yüksek olduğu anlarda klimayı açıp ferahlamak pek çok insanın yaptığı bir şey. Fakat bu, klima çarpmasından korunabilmek için bu kesinlikle yapılmaması gerekenler arasında. Kapalı ortamlara girdiğinizde öncelikle vücut ısınızın düşmesini beklemeli ve sonrasında klimayı açmalısınız. Eğer dış mekânda olduğunuz yani dışarıdan gelmediğiniz halde vücut ısınız yüksekse bu durumda yüzünüzü, bileklerinizi, boynunuzu soğuk suyla yıkayıp vücut sıcaklığınızın bir nebze düşmesini sağladıktan sonra klimayı açmalısınız.
 • Vücut ısınız ideal derecede olsa bile düşük sıcaklıkta çalıştırılan bir klima hasta olmanıza neden olabilir. Bu nedenle klimayı ideal sıcaklıkta çalıştırmaya özen göstermelisiniz. 22°C yaz aylarında klimanızı ayarlayabileceğiniz ideal sıcaklık derecesi.
 • Klimaların kanatlarının dik olması yani cihazın üflediği havanın doğrudan size gelmesi de klima çarpmasına neden olabilir. Bu nedenle klima kanatlarını zemine ya da tavana bakacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu önerinin bitkileriniz için de çok önemli olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Dik kanatlardan üflenen hava, bitkilerinize de zarar verebilir.
 • Klimalar sadece yaşam alanlarımızda yok! İş yerleri, toplu ulaşım araçları, hatta alışveriş merkezindeki klimalar da klima çarpmasına neden olabilir. Bu nedenle bu tarz kapalı alanlara giderken yanınıza ince bir hırka almanız sağlıklı olabilir.
birevim

Leave a Comment

twelve − 4 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |