Kombi ve Radyatör Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış gelmeden önce yapılması gereken birçok görev vardır. Bunların başında kazakların ve montların depolardan çıkarılmasıdır. Bununla birlikte ısınmamıza yardımcı olan radyatör ve kombilere bakım yapılması da gelmektedir. Daha iyi ısınmak aynı zamanda daha uygun bir şekilde ısınmak için bunlar yapılmalıdır. İlk olarak neden önemli olduklarına, daha sonra nasıl yapıldıklarına bakarak ilerleyelim.

Kombi Bakımı Yapmak Neden Önemlidir?

birevim kredisiz ev

Kombi günümüzde herkesin evinde olan cihazlardan bir tanesidir. Sıcak su ihtiyacını karşılamaları aynı zamanda evin ısınmasına yardımcı olan bir cihazdır. Düzenli olarak bakımını yaptırmak uzun süreli kullanımına yardımcı olur. Ayrıca gaz kacağı engellenmekte ve verim seviyesi de yüksek olmaktadır. Bakımın yaptırılması hem maddi hem de duygusal anlamda sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kombi bakımının tam olarak ne zaman yapılacağı hakkında net bir bilgi yoktur. Çünkü sadece kış aylarında değil yaz döneminde de çalışan bir cihazdır. Ancak kış döneminde çalıştığından dolayı bu aylara giriş yapmadan bakımını yaptırmak doğru olacaktır.

Kombi bakımı için servis hizmeti veya bu işi yapan ustalardan yardım almak gerekmektedir. Bakım sırasında gaz kaçağı olup olmadığına, su basıncına, suyun radyatöre gitme süresine ve daha birçok güvenlik detayına bakılmaktadır. Bu bakımın yapılması sayesinde cihazınız çok fazla sorun çıkarmayacak ve uzun süre verimli bir şekilde kullanmanız mümkün olacaktır. Dışarıdan  basit bir uygulama gibi görünse dahi sorun yaşanmaması açısından bunun radyatör bakımı ile birlikte düzenli bir şekilde yapılması tavsiye edilmektedir.

Radyatör Bakımı ve Temizliği Neden Önemlidir?

Soğuk kış günlerinde evinize geldiğinizde hemen ısınmak istemeniz en doğal hakkınızdır. Ancak bunun olabilmesi için kombinizin ve radyatörlerinizin sorunsuz çalışması gerekmektedir. Bunun için bakımlarının doğru ve zamanında yapılması önemli olmaktadır.

Radyatör sistemleri birbirine bağlı olan sıcak su boruları ile evinizi ısıtmaktadır. Herhangi bir tıkanıklık, kırılma veya başka bir sorun sıcak suyun devir daim yapmasına engel olacaktır. Bu da daha çok yakmanıza ve faturanızın daha yüksek gelmesine neden olacaktır. Bunun için bakım ve temizliğini doğru zamanda yaptırmak önemli olacaktır.

Radyatör Bakım ve Temizliği Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Radyatör bakım ve temizliği de kombide olduğu gibi kış ayları girmeden yaptırılması tavsiye edilmektedir. Radyatör bakımında en sık rastlanan durum üst tarafın soğuk alt tarafın sıcak olması durumudur. Bu cihaz içerisinde hava olduğu anlamına gelmektedir. Üst kısımda bulunan hava alma aparatını kullanarak gereksiz havayı almanız sorunu çözecektir.

Eğer radyatörün üst tarafı sıcak, alt tarafı soğuksa içinin temizlenmesine işaret bir durumdur. Bu işlemi uzmanların yapması tavsiye edilmektedir. Doğru yapılmaması halinde çok ciddi sorunların yaşanması kuvvetle muhtemeldir. Onun için bakım için uzmanlardan yardım almanız tavsiye edilmektedir.

birevim

3 Comments

  • Güzel anlatım olmuş kombi ve radyatör sahipleri için çok önemli bilgi olmuş 🙂

  • Kombi bakımı gerçekten önemli oluyor, eğer düzgün bakım yapılmazsa uzun vade de çok sorun yaşanıyor

  • Bakımlar gerçekten önemli kombide, bakımı düzgün yapılmazsa ısıtmasında büyük sorunlar oluyor

Leave a Comment

seventeen − two =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |