İnanın, Adım Atın: Korkuları Yenmek için 5 Öneri

Her gün birçok duyguyu aynı anda yaşıyoruz. Bazıları bizi mutlu ederken bazıları korkmamıza, endişe duymamıza neden oluyor. Ancak bunların arasında en zoru ve kötüsü korkudur. Yerimize çakılmamıza hatta geri gitmemize neden olan bir duygudur. Bunu atlatmak için öncelikle ne olduğunu anlamamız gerekiyor.

birevim kredisiz ev

Korku Nedir?

Bir tehlikeli durum karşısında ortaya çıkan üzüntü, kaygı ve stres durumudur. İnsanlar bu durumlarda genelde kendilerini korumaya alarak basit yapabilecekleri aktiviteleri dahi yapmaktan çekinirler. Bu durumun seviyesi arttığında hayatımıza ciddi bir engel olmakta ve hayatımızı istediğimiz gibi yaşamaya engel olmaktadır.

Korkuların Belirtileri Nelerdir?

Korkuyu yenmek için öncelikle o şeyden korktuğumuzu kabul etmemiz gerekiyor. Bunun için de o durumda yaşanan belirtileri görmemiz gerekmektedir.

 • Terleme
 • Endişe hali,
 • Panik,
 • Kalp atışının hızlanması,
 • Güçsüz hissetme,
 • Bulunan ortamdan uzaklaşmak istenmesi,
 • Bayılacak gibi hissetme

Tüm bunlar korkuyu belirten noktalardır. Korkuyu yenmek için izleyeceğiniz 5 adım bulunuyor.

 1. Korkunun Nedenini Bulun

Korkuyu yenmek için öncelikle neden olduğunu bulmalısınız. Bunu araştırırken onunla karşılaştığınız durumda o başınıza gelmesinden korktuğunuz olayı yaşayacaksınız diye bir durum olmadığıdır. Yükseklik korkusu bunun en güzel örneğidir. Yüksek bir noktada yaşanan sorunlar sebebiyle hiç kimse aşağıya düşmez ancak o an onlar için ölümden kötü gelmektedir. Ancak bunun nedenini bulursanız çözmenizde kolay olur.

 1. Korkulara Sahip Olmak Normaldir

Sadece kendinizde ciddi korkular olduğunu düşünmeyen, etrafınızda ki birçok insanda farklı durumlara karşı korkular vardır. Ancak birçok insan bunları kabul ederek yaşamaya devam etmektedir. Bazı insanlar bu durumu kötü hale getirmek ve korkularının hayatlarını tamamen ele geçirmesine müsaade etmektedir. Bunu aşmak için onu normal karşılamak gerekir.

 1. Korkular Hayatınızı Nasıl Bir şekilde Etkiliyor

Korkuların sizleri nasıl etkilediğini bulmalısınız. Çok uzak bir ülkeye gitmek ve orayı keşfetmek istiyor olabilirsiniz. Ancak uçak korkunuz size bunu yapma konusunda engel oluyordur. Yüksekten korkanlar harika vadileri veya şehir manzaralarını görme şansını kaybedecektir. Sizin de yaşadığınız korku sebebiyle neler kaybettiğinizi düşünme vaktiniz geldi.

 1. Korkularınızı Yendiğinizde Neler Olacağını Hayal Edin

Korkularınızı yendiğiniz bir durumda karşınıza ne gibi fırsatlar açılacağını düşünerek işe başlayabilirsiniz. Bu sayede yüzmekten veya deniz üzerinde olmaktan korkuyorsanız, bu korkunuzu yendiğinizde dünya üzerinde keşif yapabileceğiniz birçok nokta olduğunu hatırlayacaksınız. Onun için bu noktaya değinerek hareket etmek, onu yenmek için önemli bir adım olacaktır.

 1. Korkularla Kademeli Olarak Yüzleşin

Korkunuzdan tamamen kurtulmak için onunla yüzleşmeniz gerekiyor. Ancak bunu kademeli yapmalısınız. Yükseklik korkunuz varsa onu yenmek için 100 katlı bir gökdelene çıkmanıza gerek yok. Orada hiç yükseklik korkusu olmayan birisi dahi korkacaktır. Bir katlı, iki katlı evlerin üzerine çıkarak başlayabilirsiniz. Zamanla kendinizi bir paraşüt ile uçarken bulmanız mümkün olacaktır.

birevim

Leave a Comment

nineteen − 5 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |