Lavinia Ne Demek? – Lavinia Çiçeği Anlamı ve Hikayesi

Lavinia adı, Latin kökenli bir kızın adıdır. Lavinia, Romalıların annesi olarak kabul edilen Truva kahramanı Aeneas’ın karısının adı olduğu, aslında klasik mitolojiye kadar uzanan, büyüleyici bir şekilde ilkel ve uygun bir Viktorya dönemi adıdır.

birevim kredisiz ev

Lavinia çiçeği ile bağlantısı ise buruk bir hikâyedir. Misk çiçeğine aynı zamanda ölüm çiçeği de denir. Shakspeare’in Titus Andronicus isimli eserini bilir misiniz?  Roma imparatorluğunun başkomutanı olan Titus’un güzeller güzeli kızının ismi Lavinia’dır. Titus kızını öldürmüş bir babadır. Bir tepede bulunan mezarın üstünde aylar sonra bir çiçek çıkar. O çiçeğe de bölgede yaşayanlar “Lavinia” ismi verirler, günümüze kadar da bu ölüm çiçeği olarak anılan Misk Çiçeği üzerinden ikinci bir isim olarak kalmıştır.

Lavinia Çiçeği Nedir?

Pembe çiçekleri olan ve zarif görüntüsüyle herkesi büyüleyen lavinia çiçeği, aynı zamanda ölüm çiçeği olarak da adlandırılır. İçerdiği bu anlam ile ulaşılamayan çiçekler arasında yer alır.

Lavinia Çiçeği Nasıl Ekilir?

Lavinia çiçeği dikiminin gerçekleştirilmesi için en uygun zamanlar Mayıs-Haziran ayları olmaktadır. İlkbahar döneminde her türlü kök uyarıcı kullanılarak ekim işlemi yapılabilir. Lavinia, çiçeğinin dikiminden hemen önce ekim işlemi için açılan çukur iyice ıslatılır. Sonrasında ekimde kullanılacak fidan toprağa dikilerek dip kısmı toprakla iyice kapatılır. Böylece lavinia çiçeği ekimi tamamlanır.

Lavinia Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Lavinia çiçeğinin çoğaltılması çeşitli şekillerde mümkün olmaktadır. Bunlar: Tohum ekimi yapılarak, kesimler yoluyla ve katman yöntemiyle gerçekleştirilebilmektedir. Bu çiçek türünde en iyi ve daha güvenilir üreme yöntemleri ise: tabakalama ve kesimler olmaktadır.

Lavinia Çiçeği Nasıl Sulanır?

Lavinia çiçeğinin gelişiminde sulama büyük önem taşır. Bu güzel çiçeğin 7-10 günde bir kez sulanması önemlidir. Tek seferde sulama hacmi ise bir kova su şeklinde olmalıdır. Ancak çiçeğin dibinde aşırı miktarda su birikmesi olmamasına özen gösterilmelidir.

Lavinia Çiçeği Anlamı

Lavinia çiçeği, dünya üzerindeki pek çok ülkede ölüm çiçeği olarak bilinmektedir. Bu sebeple lavinia çiçeği ölümü çağrıştıran bir çiçek olarak nitelendirilmektedir.

Lavinia Çiçeği Faydaları

Lavinia çiçeği bulunduğu ortamlara büyüleyici güzellikte bir görüntü katmasının yanında oldukça hoş kuku yayan bir çiçektir. Ancak lavinia çiçeğinin insan sağlığı üzerinde ne gibi faydalar sağladığı yönünde yeterli bir veri bulunmadığından şifalı bitkiler kategorisinde yer almaz.

Lavinia Nerede Yetişir?

Lavinia bakımı ve yetiştirilmesi oldukça kolay bir bitkidir. Lavinia çiçeğinin yetiştirilmesi için en uygun ortam bahçe ve balkonlardır. Ev ve ofis gibi kapalı alanlar lavinia çiçeğinin yetiştirilmesi için sağlıklı ve uygun ortamı sağlamamaktadır.

Lavinia Çiçeği Hikayesi

Lavinia, Roma imparatorluğunun başkomutanı olan Titus’un güzeller güzeli kızıdır. Ölünce şehrin uzağında bir tepeye gömülür. Aylar sonra mezarının üzerinde bir çiçek çıkar. O çiçeğe de bölgede yaşayanlar “Lavinia” ismini verir.

Misk Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Tarak otugillerden olan Misk Çiçeği, 30-60 cm boyunda olabilmektedir. Sağlık sektöründe oldukça yoğun kullanılan bir bitki olup, eflatun çiçeklere sahiptir.  Doğada çok sık gözünüze çarpabilir ve genellikle çayır otlaklarda yetişen otsu bir bitkidir.  Misk çiçeğinin sapları seyrektir ve dik, uzun, düz ve tüylüdür. Bitki başına birkaç tane olan saplarında dallanma hiç olmaz ya da çok az olur.

İkiçenekliler sınıfının, Dipsacaceae familyasından olan bitki güzel kokuludur ve botanik litürjisinde birden fazla ismi vardır.  Eşekkulağı, Arvensis, Knautia, Scabiosa arvensis, misk çiçeğinin diğer kullanılan adlarıdır.

Misk Çiçeği Hangi Aylarda Açar?

Genellikle yazın en sıcak dönemlerinde Temmuz ve Ağustos ayında açan çiçek, 4 cm çağında mor-mavi çiçekler verir.  Tekli sapların ucunda çiçekler kuşların, arıların ve kelebeklerin sevdiği bir nektar salgılar.  Alt yaprakları genellikle 25 cm uzunluğuna kadar büyüyebilen  bir bitkidir.

Misk yani halk arasında bilinin ismi ile Lavinia çiçeğinin başlığının altında dar yeşil bir halka vardır. Tüylü tohumları karıncalar tarafından sevilen bir uzantıya sahiptir.  Bu uzantıya eliozom denir.

Karıncalar tohumları yuvalarına taşıdıklarından bitkinin çayırlarda, tepelerde çoğalmasına yardımcı olurlar.

Doğada birçok çiçeğin insan sağlığına da faydası vardır.  Bu çiçeklerden biri de Misk çiçeğidir.  Sakinleştirici etkisi ile tıpta birçok ilaç ekstresinde kullanılmaktadır.  Evde yetiştirebilirsiniz ancak şüphesiz salon. Çiçeği değildir.  Çalı görüntüsü salonunuza estetik bir anlam katmayacaktır.

birevim

3 Comments

  • Lavinia çiçeği gerçekten çok güzel, bakımı bence biraz zor ama şahane kokusu var

  • Şarkısı gibi çiçekte çok güzel, bahçemde her zaman olmasını istediğim bir tür 🙂

Leave a Comment

2 × 5 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |