Lavinia Ne Demek? – Lavinia Çiçeği Anlamı ve Hikâyesi

Lavinia adı, Latin kökenli bir kızın adıdır.Lavinia, Romalıların annesi olarak kabul edilen Truva kahramanı Aeneas’ın karısının adı olduğu, aslında klasik mitolojiye kadar uzanan, büyüleyici bir şekilde ilkel ve uygun bir Viktorya dönemi adıdır.

birevim kredisiz ev

Lavinia çiçeği ile bağlantısı ise buruk bir hikâyedir. Misk çiçeğine aynı zamanda ölüm çiçeği de denir. Shakspeare’in Titus Andronicus isimli eserini bilir misiniz?  Roma imparatorluğunun başkomutanı olan Titus’un güzeller güzeli kızının ismi Lavinia’dır. Titus kızını öldürmüş bir babadır. Bir tepede bulunan mezarın üstünde aylar sonra bir çiçek çıkar. O çiçeğe de bölgede yaşayanlar “Lavinia” ismi verirler, günümüze kadar da bu ölüm çiçeği olarak anılan Misk Çiçeği üzerinden ikinci bir isim olarak kalmıştır.

Misk Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Tarak otugillerden olan Misk Çiçeği, 30-60 cm boyunda olabilmektedir. Sağlık sektöründe oldukça yoğun kullanılan bir bitki olup, eflatun çiçeklere sahiptir.  Doğada çok sık gözünüze çarpabilir ve genellikle çayır otlaklarda yetişen otsu bir bitkidir.  Misk çiçeğinin sapları seyrektir ve dik, uzun, düz ve tüylüdür. Bitki başına birkaç tane olan saplarında dallanma hiç olmaz ya da çok az olur.

İkiçenekliler sınıfının, Dipsacaceae familyasından olan bitki güzel kokuludur ve botanik litürjisinde birden fazla ismi vardır.  Eşekkulağı, Arvensis, Knautia, Scabiosa arvensis, misk çiçeğinin diğer kullanılan adlarıdır.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Misk Çiçeği Hangi Aylarda Açar?

Genellikle yazın en sıcak dönemlerinde Temmuz ve Ağustos ayında açan çiçek, 4 cm çağında mor-mavi çiçekler verir.  Tekli sapların ucunda çiçekler kuşların, arıların ve kelebeklerin sevdiği bir nektar salgılar.  Alt yaprakları genellikle 25 cm uzunluğuna kadar büyüyebilen  bir bitkidir.

Misk yani halk arasında bilinin ismi ile Lavinia çiçeğinin başlığının altında dar yeşil bir halka vardır. Tüylü tohumları karıncalar tarafından sevilen bir uzantıya sahiptir.  Bu uzantıya eliozom denir.

Karıncalar tohumları yuvalarına taşıdıklarından bitkinin çayırlarda, tepelerde çoğalmasına yardımcı olurlar.

Doğada birçok çiçeğin insan sağlığına da faydası vardır.  Bu çiçeklerden biri de Misk çiçeğidir.  Sakinleştirici etkisi ile tıpta birçok ilaç ekstresinde kullanılmaktadır.  Evde yetiştirebilirsiniz ancak şüphesiz salon. Çiçeği değildir.  Çalı görüntüsü salonunuza estetik bir anlam katmayacaktır.

birevim

3 Comments

  • Lavinia çiçeği gerçekten çok güzel, bakımı bence biraz zor ama şahane kokusu var

  • Şarkısı gibi çiçekte çok güzel, bahçemde her zaman olmasını istediğim bir tür 🙂

Leave a Comment

*

code

three − two =