Makrome Nedir? Makrome Duvar Süsü Nasıl Yapılır?

Hayatımıza geldiğimiz andan itibaren bir yaşam mücadelesi içerisinde buluruz kendimizi, bu yaşam mücadelesi tabii ki 7 den 70 e değişkenlik gösterir. Ancak bu da çoğunlukla stresli olabilir, bu stresi atmak içinse kendimize çeşitli zaman geçirecek hobiler bulmalıyız ve bizim de bugün sizlere önereceğimiz şeylerden biri de makrome duvar süsü hatta renkli makrome duvar süsü ile zaman geçirebileceğiniz hobidir.

birevim kredisiz ev

Hobiler Arasında Sanat Güzelliği Olan Makrome Nedir?

Makrome nedir? Yüzde yüz teknolojik alet olmadan tamamen araçsız, net bir şekilde sadece elle yapılan ve birbiri arasından çok dikkatli bir şekilde geçirilen ipliklerin meydana getirdiği düğümlerle gelişen hoş bir düğümleme ve bir tür süsleme sanatı adıdır. Makrome çok daha farklı düğümleme teknikleri kullanılarak üretilen bir tür kullanışlı ve hoş tekstil biçimidir. İplikler elde örülerek,dikkatlice düğümlenerek, ihtiyaca göre değişim istenilen kalınlık ve boyda üretilen; moda dünyasında ise net bir şekilde giyime, dekora kadar hemen hemen her bir noktada karşımıza çıkan el sanatlarından birisidir.   Makrome tam olarak tekstil ve örme sanatının emekleme alanı olarak görülür. Makrome sanatını, moda dünyasından farklılık göstererek giyime, dekora kadar ve neredeyse her alanda kullanılmaya başlayan, ayrıca pazarda da iyi bir yere sahip olan bir el sanatıdır.

Makromeyi Nerelerde Görebiliriz?

Günümüzde giderek yenilenen ve bu yenilikle beraber yükselen bir çizgisi olan makrome sanatından makrome duvar süsü ve makrome balkon süsü, tercihe göre büstiyerler,  yazlık veya kışlık şapkalar, renk renk kemerler, değişik alanlara kullanabileceğimiz çantalar, sınırsız zevklerde ev süsleri yapılabilir. Bu teknikle yapılan aksesuar, süs eşyaları günümüzde aranılan ve geçmişimizde de moda olan ürünlerdendir.   Makromede klasik olarak kare ya da resif düğüm tarzı olan düğüm tekniği atılarak uygulama yapılıyor. Dekoratif ya da kullanım amaçlı olar ta birbirinden çok farklı makrome ürünleri hazırlanabiliyor. Cavandoli makrome türü vardır; dokuma benzeri olan veyahut serbest biçimli ve bildiğiniz üzere geometrik desenler oluşturmak için tercih ediliyor. Cavandoli tarzında, her bir tek düğümde normal olarak çift yarım aks düğümü yapılıyor. Makrome yapımında kullanılan, makrome duvar süsü malzemeleri de vardır pamuk sicim, kendir yani (kenevir),hoş bir tür olan keten, jüt, deri ya da ihtiyaç haline göre değişen sentetik iplikten yapılan kordonlar kullanılıyor. Kullanım amacı sizlere göre değişebilir ve dekoratif beklentilere göre düğümlerin arasına yerleştirmek için renkli pullar tercih edebilirsiniz, hatta buna ek olarak ta boncuklar ve birbirinden farklı taşlar da eklenebiliyor.

Makrome Duvar Süsü Ne Oluyor?

Makrome duvar süsü nasıl yapılır? Öncelikle bunun için makrome duvar süsü ipi gereklidir, o ip olmadan makromeyi tutacak başka bir şey olmaz. Bu süs ise yukarıda saydığımız birçok malzeme ile gerçekleşir ve makrome duvar süsü yapımı tek tek örerek ve onları birleştirerek olur.

Çok Farklı Bir Makrome Türü Var Mıdır?

Bizler hep daha özel şeylere sahip olmak isteriz ve bu özel şeylerden biri de makrome türünde ağaç dalına makrome yapabilmedir, bu sizlerin birçok konuda farklılık ararken bölgenizde sahip olduğunuz veyahut ortak kullanım alanlarında olan ağaçlara, ağaç dalına makrome yapma fikrini ortaya çıkarır ve bu da çok farklıdır. Ek olarak ta makrome balkon süsü, yukarıda yazdığımız makrome duvar süsü özelliğinde makrome kasnak duvar süsü.  İşte bunlar klasikleşen makrome türünde çok farklı makrome türü olarak yapılabilir. Ancak ağaç dalına makrome yapımı aşamasında çok daha dikkatli olmalıyız.

birevim

9 Comments

 • Bu duvar süslerine bayılıyorum ve adının makrome olduğunu bilmiyordum, şahane gözüküyorlar 🙂

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Bu makrome duvar süslerin son yıllarda dekorsayonların vazgeçilmezlerinden oldular.

 • Son zamanlarda gerçekten de çok güzel dekorlar olmaya başladı makromeler, benimde odamda duvarıma yaptığım bir makrome var, odanız krem veya beyaz renkte duvar ise renkli bir desen çok güzel oluyor.

  • Merhaba Buse Hanım,
   Genelde duvar ve kapı süsü olarak tercih edilen makromeler evlere şıklık getiriyor.

 • Kapı süsü olarak bizde kullanıyoruz kızım başta eşime kabul ettiremedi ancak şu an eşimde kızımdan ilham alıp beraber bir çok makrome süslemeleri yapıyorlar evde

 • Benimde kızım makromeleri yapıp instagramdan satmaya başlamış, bu kadar ilgi gören bir şey olduğunu hiç düşünmemiştim.

  • Merhaba Uğur Bey,
   Bu ve benzeri unutulmaya yüz tutmuş el işleri artık yeniden değer kazanıyor.

 • Makrome süslemesi bana göre bir sanat gibi sayılabilir. Sonuçta ciddi bir el işçiliği oluyor.

 • Makrome duvar süslerini annem çok fazla yapıyor, bana ne kadar öğretmek istese de bir türlü el becerim yok böyle şeylere 🙂

Leave a Comment

five + one =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |