Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır ve Nasıl Temizlenir?

Tarihin en başlarından beri kadınların güzellik tutkusu hiç değişmemiştir. Bunun için ilk başlar da elde edilen kırmızı sulu meyveler özellikle pancar ve çilek ezilip posası çıkarıldıktan sonra mısırlı ve antik mezopotamya kadınlarının bir yaprak yordamıyla yüzlerine allık niyetine uygulamaları bunlara ilk örnek olarak verilebilir. Daha sonra modern çağlara doğru yaklaştıkça yapraklar yerini pamuk ve dövülüp sıkılaştırılmış yün yumaklarına bırakmıştır. Osmanlı ve fransız saray kadınlarının tenlerine uygun şekilde doğal yollardan elde ettikleri lifli bitkilerin renkleri ten renklerini açmaya çalışmışlardır. Günümüzde ise kadınlar 2000 li yıllara kadar kapatıcı uygulamasını fırça ve pudra süngeri ile yapmaktaydı. Bu görüş günümüzde değişmiş ve silikon ve lif bazlı makyaj süngerleri üretilmiştir.  Makyaj süngeri nasıl kullanılır ve nasıl temizlenir? Henüz bu soruların cevabını bilmiyor musunuz?

birevim kredisiz ev

Neden sünger?

Başlarda eczanelerde tek kullanımlık halde satılan bu süngerler bloger ve make up artistlerin popüler haline getirmesi sonucu nanoteknoloji süngerler üretilmiş ve bu konuda bir sıçrama yaşanmıştır. Makyaj süngerlerinin avantajı kapatıcı ise yüzünüze fırça gibi çizgi çizgi izler oluşturmaz yüzde hafif ve tampon uygulaması ile yok denecek kadar profesyonel bir iş çıkarır.  Diğer uygulamaların da kolay bir şekilde uygulanmasını sağlamıştır. Peki en çok tercih edilen makyaj materyali sünger nasıl kullanılmalı? makyaj süngeri nasıl kullanılır ve nasıl temizlenir? bu yazıda..

Nasıl Kullanılır?

 • Büyük boyutlu süngerleri bb ve cc krem kapatıcıları uygularken seç Fondoten uygulamasında daha orta ve yumuşak şekilli olmasına dikkat edin.
 • Kullanmadan önce ıslatın. Bu şekilde ürünü emmesi zorlaşacaktır.
 • Yağlı fondotenleri uygularken dikkatli olun çünkü teninizin durumuna göre sünger yağlı ürünü emmeyebilir ve yüzünüze yedirmekte başarısız olur.
 • Son adım olarak ürünü yüzünüze formlayın süngerin üzerine sü Fondoten veya kapatıcıları yüzünüze kesimli kısmı ile uygulayın.
 • Allık ya da kontur uygulamalarında süngerleriniz nispeten küçük boyutlu olmak zorunda. Çünkü yanaklarınızda ki kemiklerin şekline göre uygulayabileceğiniz parmak süngerleri tercih edebilirsiniz.

Nasıl Temizlenir?

Bu konu kesinlikle çok önemlidir. Cilt sağlığınız için yüzünüze uyguladığınız süngeri mutlaka her kullanımdan sonra yıkamalısınız. Ürünlerin süngerde kalması içeriğinde bulunan kimyasal partiküllerin zararlı bir hale gelmesi demektir. Bu durumdan kaçınmak için en kötü bulaşık deterjanı ile bir defa sıkıp bırakabilirsiniz.

Detaylı Temizlik

 • Öncelikle bir bardak içine ılık su ile beraber deterjan veya temizleme ürünü İşlemin daha sağlıklı olmasını istyorsanız mikrodalgaya koyabilirsiniz.
 • Daha sonra bulaşık deterjanı, bebe şampuanı, veya granül sabun ile süngerinizi iyice yıkayın.
 • Bu işlem tamamlandıktan sonra süngerinizi kurumaya bırakın ve tatmı ıslak halde kullanmayın.
 • Kolonya ve dezenfektan ürünleri de bu konuda iyi iş çıkarabilir. Seyahat halde veya temizlemek için vaktiniz yoksa kolonya ile temizleme işlemi yapın.
 • Süngeriniz çok kirli ve kalıntılar çıkmıyorsa kirli kısmı kesin ve kurtulun.

Makyaj süngeri nasıl kullanılır ve nasıl temizlenir? adlı bu yazımda henüz makyaja yeni başlayan ve bu konuda yeterli fikir sahibi olmayanlar için bilgilendirme sundum. Makyajı yapmak kolay ancak detaylarla uğraşmak zordur işte detaylar insanları zayıf noktasından vurur bu yüzden bu detayları yok saymamalısınız.

birevim

5 Comments

 • Makyaj süngerleri bizler için çok önemli, cildi tahriş etmeyecek cinste olması gerekiyor 🙂

 • Yüzümdeki rahatsızlık sebebiyle makyaj süngerini krem sürmek için kullanıyorum sürekli 🙂

 • Makyaj süngerini bende cilt problemlerim için kullanmak zorunda kalmıştım bir süre

Leave a Comment

twenty − 8 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |