Mekanda Renk Seçimi Nasıl Yapılır? Renkler Neler Anlatır?

Renk tercihi maddenin yapısının öne çıkması açısından önemlidir. Gelen ışığı yansıtan yani soğurma oranı düşük olan renkler beyaz olarak algılanırken, ışığı yansıtmayan soğurma oranı yüksek olan renkler siyah olarak algılanmaktadır. Genelde renk seçimleri sanat ve fizik açısından önemli olduğu düşünülse de eşya ve mekanlar içinde önemlidir. Gece kulüpleri siyah rengi tercih ederken, pastaneler daha aydınlık rengi tercih etmektedir.

Renkler Neler Anlatmaktadır?

birevim kredisiz ev

İnsanların yapısını ve doğasını anlatmak için renk seçimleri büyük öneme sahiptir. Psikolojik açısından ana renkler ve bu renklerden oluşan diğerlerinin oluşumuna bakmak büyük önem taşımaktadır.

Ana renk olarak Kırmızı, Sarı ve Mavi olarak bilinmektedir. Sarı ve mavinin oluşumundan Turuncu, Mavi ile sarının birleşmesiyle Yeşil, Mavi ve Kırmızın birleşmesinden de Mor ara rengi ortaya çıkmaktadır. Bu renkler sıcak ve soğuk olarak birbirinden ayrılmaktadır. Örneğin yeşilin içerisinde mavi renk fazlaysa soğuk, sarı renk fazlaysa sıcak olarak algılanmaktadır. Her rengin anlamı farklıdır.

Hangi Renk Ne Anlatmaktadır?

Renkler üzerine birçok farklı alan üzerinden araştırma yapılmaktadır. Markaların renk tercihleri, kıyafetler, dekoratif ürünler buna göre renklendirilmektedir. Şimdi sırayla renklere yüklenen anlamlar ve sebeplerine bakalım.

MAVİ

Huzur verici bir renk olarak algılanmaktadır. Güven verici ve sakinleştirici bir yapısı vardır.

KIRMIZI

Aksiyon rengi olarak algılanmaktadır. Genç kızlar, rujlar, yemekler ve yemek markalarının logolarında tercih edilir.

SARI

Dikkat çekmesi nedeniyle öne çıkarılmak istenilen ürünlerde kullanılır. Taksilerin sarı olmasının sebebi budur.

BEYAZ

Beyaz renk, temizlik, saflık ve masumiyeti ifade etmesiyle bilinmektedir. Gelinliklerin bu renkte olmasının sebebi bu anlamıdır.

SİYAH

Seçkinliği öne çıkarmak için kullanılır. Genelde matemin rengi olarak kabul edilir. Japon dünyasındaysa mutluluğu ifade etmektedir.

YEŞİL

Bu renk doğayı ifade etmesiyle bilinmektedir. Bu nedenle doğal kuruluşlar bu rengi tercih etmektedir. Müslümanlıkta İslam’ı, batıda parayı temsil etmektedir.

MOR

Zenginliği ve asaleti ifade etmektedir. Yüzyıllar önce bu renk sadece asiller tarafından kullanılmıştır. Lüks ürünlerde kullanılmaktadır.

GRİ

Diplomasiyi öne çıkaran bir renktir. Devlet kurumlarında, teknoloji şirketlerinde tercih edilen bir renk olarak bilinir.

KAHVERENGİ

İnsanların hızlı harekete geçmesini sağlayan bir renktir. Hazır yemek firmaları dükkanlarda bu rengi sıklıkla kullanmaktadır.

TURUNCU

Dikkat çeken, sıcak bir ara renk olarak kabul edilmektedir. Arkadaşlık, beşe ve enerji hissini yaymak için insanlar tarafından tercih edilmektedir. Acıktırıcı bir etkisi olduğu da bilinmektedir.

BRONZ

İnsanlarda olumsuz bir etkiye sahip bir renktir. Parayı ve içkiyi vurgulamasıyla bilinmektedir. Yazı karakterlerinde bu renk sıklıkla kullanılmaktadır.

PEMBE

Masumiyeti ifade eden, yatıştırıcı bir etkiye sahip olan bir renktir. Hapishanelerin duvarlarında şiddeti azalttığı düşünülerek bu renk kullanılmaktadır.

Her rengin kullanıldığı noktaya göre yansıttığı bir anlam vardır. Pazarlama da renklerin çok büyük bir etkisi ve önemi olduğu kabul edilmektedir.

birevim

3 Comments

  • Mekanın atmosferine göre renkler tercih edilmesi gerekiyor, ben daha çok aydınlık açık renkleri seviyorum 🙂

  • Bir kafe sahibiyim, bende mimar bir arkadaşımdan yardım almıştım renk seçimini çok güzel yapmıştı

  • Ben her zaman canlı renkleri tercih ediyorum, cansız renkler çok sıkıcı geliyor

Leave a Comment

12 + 4 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |