Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır? Menekşe Çiçeği Nasıl Sulanır?

Menekşelerin rengarenk çiçekleri ekstra özeldir. Herhangi bir odaya anında renk katan bir özellikleri vardır.  Kışın daha karanlık ayları boyunca bile sürekli çiçek açtıkları bilinmektedir. Yıl boyunca renklerinin ve kadifemsi dokusunun tadını çıkarmak için onları evin her yerine yerleştirin.

birevim kredisiz ev

Menekşelerinin bakımını düzenli bir rutin haline getirdiğinizde, onların çok kolay büyüdüğünü göreceksiniz. Yine de tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor, yoksa çiçek açmazlar. Onlara doğru sıcaklığı, ışığı ve iyi beslenmeyi verin, kısa sürede çiçek açacaklardır.

İç mekan bitkilerinin popülaritesi arttıkça, menekşenin de değeri artıyor. İç mekanda büyümek için mükemmel bitkilerdir, çok az yer kaplarlar ve aylar boyunca enfes çiçekler sağlarlar.

Tutkulu yetiştiriciler, çok sayıda çarpıcı yeni Afrika menekşesi çeşidini özenle yaratıyorlar ve şimdi göz kamaştırıcı bir çiçek renkleri ve formları ve ayrıca muhteşem yaprak çeşitleriyle geliyorlar.

Menekşelerinin Seçimi ve Bakımı

Sağlıklı başlayın. Parlak zümrüt yaprakları ve istediğiniz çiçek rengi olan bir bitki seçin. Saksıda drenaj delikleri olduğundan emin olun.

Doğru ışık. Menekşelerin çiçek açmamasının sebebi nedir? En yaygın nedeni yeterince ışık almamalarıdır. Afrika menekşeleri dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyar, doğrudan yaprakları yakabilir. En iyi menekşelere sahip olmak için kuzeye veya doğuya bakan bir pencere seçin. Bitkileri soğuk camdan uzak tutun ve tüm yaprakların ışık alması için tencereyi haftada bir kez çevirin. Afrika menekşelerini kış aylarında büyüyen bir ışığın altına yerleştirerek gün ışığını uzatın.

Sıcak tutun. Afrika menekşeleri çoğu insanın rahat bulduğu aynı sıcaklıkları tercih eder: gündüz 70-80°F ve geceleri 65-70°F.

Su. Oda sıcaklığında su kullanarak saksı tabağını doldurun. Yaklaşık bir saat bekletin ve sonra fazla suyu dökün. Bitkinin sulamalar arasında kurumasına izin verin.

Gübreleyin! İlkbahar, yaz ve sonbaharda her 2-4 haftada bir kapalı ev bitkisi çiçek coşturan bir ürün iyi olurdu.

Yeniden dikmeden önce düşünün. menekşeler sadece köke bağlı olduklarında çiçek açar. Saksı değiştirme zamanı geldiğinde dikkatli işlem yapın.

Menekşe Ne kadar Sulanmalıdır?

Aslında, bitkileri sağlıklı tutmak genellikle sulamaya bağlıdır. Bir menekşeyi öldürmenin en yaygın yolu onu aşırı sulamaktır. Menekşenizi uygun şekilde suladığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Daima bitkinin tabanından yani saksının tepsisinden sulamayı yapın. Yapraklara gelmesin. Yapraklar çok ıslanırsa çürümeye karşı hassastır. Ayrıca, soğuk su kökleri soğutabileceğinden ve yapraklarınızın aşağı doğru kıvrılmasına neden olabileceğinden, yalnızca oda sıcaklığında suyla suladığınızdan emin olun.  Haftada sadece bir kez sulayın ve bitkinin sulamalar arasında tamamen kurumasını bekleyin.

 

Afrika menekşelerinizin asla fazla sulanmamasını sağlamanın dahiyane bir yolu, bir fitilleme sistemi kurmaktır. Bunu yapmak için, bitkinin tabanındaki farklı noktalardan toprağın içinden aşağıya ve saksının altındaki delikten dışarı doğru üç uzunlukta ip çekin. Mermer veya küçük taşlarla, saksıya damlama tepsisinden en az yarım inç yükseltin. İpleri taş tabakasının altına sabitleyin.

birevim

Leave a Comment

four × five =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |