Montessori Yatak Nedir? En Şık Montessori Yatak Modelleri

Montessori, son yılların en moda akımlarından biri. Özellikle çocuk yetiştirenlerin mutlaka duyduğu bir kelime. Aslında nerdeyse yüz yıl önce Maria Montessori tarafından uygulanan bu yöntem, çocuk gelişimi konusunda en fazla kullanılan yöntemlerdendir. Bu yöntem çocuk odası dekorasyonundan, davranış kalıplarına kadar pek çok unsuru içinde barındırır. Peki montessori ne demek ve dekorasyon alanında nasıl kullanılır?

Çocukları olabildiğince kendi alanlarında özgür bırakmak ve onların kendi kendilerine karar almalarını sağlayacak ortamları yaratmak Montessori kuramının ilk hedefidir. Kuramın amacı çocukların ebeveynlerine olan bağımlılığını olabilecek en hızlı ve en etkili şekilde minimuma indirmektir. Böylece, çocuklar yetişkinliğe geçtiklerinde özgüvenli ve mutlu bireyler olarak hayatlarına devam ederler.

birevim kredisiz ev

Montessori sayesinde çocuklar, bireysel ilgi alanlarını, becerilerini ve yeteneklerini dışarıdan bir müdahale olmadan, özgürce keşfedebilirler. Karakter oluşturma süreçlerini sancısız atlatabilme yetisi kazanan çocukların, öğrenme hızı olumlu şekilde artar.

Bu metodun uygulanabileceği yerlerden biri de çocuk odalarıdır. Montessori odaları, çocukların kendi dünyalarında ne yapıp ne yapmamak istedikleri konusunda söz sahibi oldukları bir ortam yaratır. Bu odalarda çocuklar kendi dünyalarına, kendi boyutlarında olan eşyalarla yaşarlar ve hayata bu şekilde hazırlanmak onlara artı değer katar. Kendi mutfakları, masaları, boylarına uygun kitaplıkları bulunur. Oyun çağının yaratıcılığın gelişmesindeki rolünü de düşünürsek bu şekilde düzenlenmiş odaların bireysel farkındalık ve ilgi alanlarının keşfi noktasında çok etkilidir. Peki, çocuk odalarının en önemli unsuru olan Montessori yataklar nasıl olmalıdır?

Montessori Yatak Nedir?

Çocuğunuzu Montessori öğretileri ile büyütmek istiyorsanız, onun için en uygun yatağı bulmakla işe başlayabilirsiniz. Çocukların kendi alanlarında özgür olması önceliğimiz olduğuna göre seçeceğimiz yatağın da bu felsefeyi destekleyebilmesi için ona göre tasarlanmış olması gerekiyor.

Montessori yataklar olabildiğince zemine yakın ve geniş olmalıdır. Bunun sebebi, çocuğun zemine kolaylıkla ulaşabilmesi, ne zaman oyun oynayıp ne zaman uyuyacağına kendisinin karar verebilmesini sağlamaktır. Yataktan çıkmak için ebeveynlerinin yardımına muhtaç olmayan çocuk, bu sayede gününü kendi isteğine göre planlar.  Çocuk düzenini hızlıca kurar, karar alma mekanizması ve bireyselliği gelişir. Etrafındaki eşyalara erişimi daha fazla olduğu için de oyun alanı genişler ve vaktini verimli bir şekilde değerlendirebilir. Montessori metodunda çocuğun erken yaşlarda sorumluluk alması çok önemlidir. Çocuğun kendi yatağına erişimi daha kolay olduğu için yatağını ve odasını kendi başına toplamaya daha çok hevesli olur. Ayrıca çocuğun yataktan düşme ihtimali ortadan kalktığı için Montessori yataklar oldukça güvenlidir.

Montessori Yatak Modellerini İncelerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Montessori yatak almak istiyorsanız, yatağın üretiminde kullanılan malzemelerin bebek sağlığı için uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Tercihinizi yaparken yatağınızın ahşap gibi doğal bir malzemeden yapılmasına dikkat edin. Bunun yanı sıra kullanılan boyanın su bazlı olması da önemlidir. Çünkü vernik veya cila gibi malzemeler sentetiktir ve bebek ve çocuk sağlığına zararlı kimyasallar içerir. Bu iki noktayı Montessori yatağınızı seçerken veya yaptırırken kesinlikle dikkate almalısınız.

Montessori Yataklarını Nerede Bulabiliriz?

Günümüzde bu yataklara ulaşmak çok kolaydır. Mobilya, dekorasyon mağazalarında bu yatakları bulabilirsiniz. Montessori kendiniz de tasarlayabileceğiniz gibi, bu yatakları alırken veya yaptırırken yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat etmelisiniz.

birevim

Leave a Comment

3 + 10 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |