Mutfak Dolabı ve Kiler Dolap Modelleri

Sahip olduğumuz evlerin en önemli ve yeterli genişliğe sahip olması gereken eşyası mutfak dolaplarıdır. Eğer sizler yeni bir eve geçecekseniz ya da evinizin mutfak dolaplarını değiştirecekseniz sizlere mutfak dolabı modellerinden ve fiyatlarından bahsedeceğiz.

birevim kredisiz ev

Çok Amaçlı Mutfak Dolabı Nedir?

Mutfak içerisinde kullanacağınız dolaplarınızın sadece güzel ve uyumlu olmasına önem vermeyin. Bunun yanında sizin ve diğer aile bireyleri için en verimli ve rahat olmasına önem veriniz. Mutfaklarda tercih edilen bir dolap modeli çok amaçlı mutfak dolaplarıdır. Bu dolaplar genellikle Birden fazla göze sahip ve küçük fırınların yerleştirildiği bir gözeneğe sahiptir.

Mutfak Dolabı Çeşitleri

İlk olarak şunu ifade etmemiz faydalı olacaktır. Evimizin mutfak bölümünde kullandığımız dolapların iki çeşit malzemeden oluşturulmaktadır. Bunlar 18 mm suntalam ya da mdflam’dır. Dolap çeşitleri ise farklı özelliklerine göre çeşitlilik göstermektedir.

Country Mutfak Modelleri

Bu dolap modeli iki farklı malzemeden yapılmaktadır. Lake boyalı kapak ve membran baskılı kapak kullanılarak üretilir. Her ikisinde de aynı görüntüyü elde etmek mümkündür. Her iki malzemeye de istenilen desen ve şekil verilebilmektedir.

Ankastre Mutfak Dolapları

Mutfak içerisine yerleştirilecek olan fırın, ocak, davlumbaz, bulaşık makinesi, buzdolabı ve mikro dalga fırın gibi eşyaların birebir boşluksuz bir şekilde yerleştirilebilmesi sonucu bu mutfak dolabına ankastre mutfak denir. Günümüzde inşa edilen mutfakların çoğunda kullanılmaktadır.

Ahşap Kapaklı Mutfak Dolabı

Bu mutfak dolabı iki tür malzemeden oluşturulabilmektedir. Bu türlerden biri masif diye adlandırılan sadece ahşaptan bir diğeri de üzerine sadece ahşap kaplama yapılarak üretilmektedir.

Lake Kapaklı Mutfak Dolabı

Saf MDF üstüne akrilik esaslı lake boya yapılarak oluşturulan kapak modelidir.

Laminat Kapaklı Mutfak Dolabı

Sunta ya da MDF plakalar üstüne laminat preslenerek oluşturulan kapak çeşididir. Oldukça sert bir yüzeye sahip olduğundan dolayı çizilmelere karşı dayanıklıdır.

Akrilik Kapaklı Mutfak Dolabı

High Gloss kapak ile karşılaştırıldığında daha kalın ve ser PVC’nin 18 mm saf MDF plakaları üstüne preslenmesiyle oluşturulan kapak çeşididir.

High Gloss Kapaklı Mutfak Dolabı

Kelime manası olarak parlak manasına gelmekte olan bu kapak çeşidi alt yüzeyi melamin kaplı yonga levhanın üstüne tutkal ve UV lak uygulaması sonucu oluşturulan dekoratif ve parlak yüzeye sahip bir dolap kapağı çeşididir.

Membran Kapaklı Mutfak Dolabı

Arka kısmı melamin ile kaplı, ön kısmı ise saf MDF üstüne 0,40 mm kalınlığındaki PVC, vakum presle kaplanarak oluşturulan kapak modelidir.

Mdflam Kapaklı Mutfak Dolabı

Suntalamaya oranla daha ince ve sert yonga levhadan yapılan, yüzey kısmı melamın ile çevrelenmiş, su ve rutubet gibi durumlara karşı dayanıklı bir kapak modelidir.

Suntalam Kapaklı Mutfak Dolabı

Yonga levhadan sıkıştırılmış yüzeyi Melamin ile kaplı olan bir kapak malzemesidir. 18 mm gibi bir kalınlığa sahiptir. Etrafı PVC ile kaplanarak kapak modeli haline getirilmektedir.

Mutfak Dolabı Fiyatları

Country mutfak modelleri içerisinde kullanılmakta olan Lake Boyalı ve Membran baskılı kapaktan yapılan ürünler arasında fiyat farkları bulunmaktadır. Örneğin 10 bin TL’ye mal edebileceğin Lake kapaklı dolabı Membran kapaklı olarak 6500 TL’ye mal edebilirsiniz. Ayrıca dolap fiyatlarınızı genellikle kullanacağınız ürünün kalitesine bağlı olarak bir değişiklik gösterebileceğiniz söyleyebiliriz.

Mutfak Dolabı Firmaları

Koçtaş Mutfak Dolabı

Bu firma müşterilerine Hazır Mutfak Dolapları, Köşe Mutfak Dolapları, Mini Mutfak Dolapları ve Mutfak Boy Dolapları olmak üzere dört adet çeşit sunmaktadır.

İKEA Mutfak Dolabı

Müşterilerine hazır mutfak dolabı kombinasyonu seçeneği sunan İKEA içerisinde fiyatlar 1500 ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

TEKZEN Mutfak Dolabı

TEKZEN firması da müşterilerine Mini Mutfak Dolabı, Üst Modül Dolap, Alt Modül Dolap, Hazır Mutfak Dolapları ve Çok Raflı mutfak dolabı seçeneklerini sunmaktadır.

EVİDEA Mutfak Dolabı

Bu firma içerisinde ise çok amaçlı mutfak dolabı, 2 kapaklı mutfak dolabı, tel dolap ve 4 kapaklı dolap bulabilirsiniz.

BAUHAUS Mutfak Dolabı

Bu firma müşterilerine çok amaçlı mutfak dolabı, Hazır Mutfak Dolabı, Trilye mutfak, Ankastre Mutfak gibi seçenekler sunmaktadır.

Mutfak dolaplarının kaplanması konusunda merak ettiğiniz her şeyi https://www.uzmanevim.com/dolap-kaplama-nasil-yapilir/ linkinden öğrenebilirsiniz.

Mutfak Kiler Modelleri

Takdir edersiniz ki, mutfaklarda depolama alanları son derece önem teşkil etmektedir. Yani her mutfakta kiler olarak kullanılan bir dolaba mutlaka ihtiyaç vardır. Hatta mutfağın büyüklüğüne bağlı olarak birden fazla kiler dolabının olması da artı avantaj sağlayacaktır. Bundan ötürü Mutfak Kiler Dolapları her evin en önemli, ihtiyaçlarından biridir diyebiliriz. Çünkü mutfak kiler dolabı, mutfakta düzenin oluşmasını sağlamaktadır.

 

Konserve, turşu, kuru bakliyat gibi çeşitli gıdalar kiler dolabında saklandığında hem düzen oluşmakta hem de aranan ürünler belli bir noktada olduğundan sürekli karışıklık yaşanmamaktadır. Çoğu mutfakta ölü alan olarak tabir edilen kullanım dışı noktalar vardır. Dolayısıyla kiler dolabı yaptıracak uygun bir yer bulamadığınızda bu ölü alanları aktif hale getirerek kendinize yer açabilirsiniz.

Söz konusu Mutfak Kiler Dolabı için yer belirledikten sonra ihtiyacınızı da belirlemeniz gerekir. Yani kilerde hangi gıdaları ne yoğunlukta muhafaza edecekseniz, yaptıracağınız kilerin de bu doğrultuda büyüklüğü sahip olması gerekir. Ayrıca küçük ve büyük kavanozlarda yapacağınız turşu, meze ve sos gibi ürünler için hedeflediğiniz düzeni oluşturmak adına mutlaka raf sistemine yer vermeniz gerekir. Bununla birlikte raf boylarının ayarlanabilir olması da son derece önemlidir.

Çünkü zaman içinde farklı boya sahip şişeleri yerleştirebilmeniz için istediğiniz de uygun alan açabilmeniz gerekir.  Bunun için sabit raflar yerine dilediğinizde ayarlayabileceğiniz raf sistemi tasarlatmanız, sahip olacağınız kileri çok daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Ancak mutfak kiler dolap modelleri için tercih edeceğiniz alanın nem ve aşırı güneş ışığından uzak bir yer alması gerekir. Aksi durumda depoladığınız tüm gıdaların bozulma ihtimalinin yüksek olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle mutfağınızda fazla ışık almayan ve rutubet oluşmayacak bir köşeyi kiler olarak dekore edebilir, mutfakta geçirdiğiniz vakti çok daha konforlu hale getirebilirsiniz. Bu konuda fikir edinmeniz adına sitemizde birden fazla mutfak kiler önerilerine yer vermiş durumdayız.

Sitemizi ziyaret ederek mutfak kileri görsellerini inceleyebilir, birbirinden verimli fikirleri değerlendirerek artık sizde yaşantınızı kolaya indirgeyebilirsiniz. Unutmayınız ki, mutfaklarınızda sizlerin en büyük yardımcısı olan kiler dolapları, doğru şekilde tasarlanır ise alanı çok daha aktif şekilde kullanmanıza yardım edecektir. Bu nedenle zaman kaybetmeden sitemizi ziyaret etmeli, sizlere sunduğumuz görselleri incelemelisiniz.

birevim

Leave a Comment

13 − twelve =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |