Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Hayatımızı sürdürdüğümüz konutlar, evler, iş alanları içerisinde en önemli yerlerden olan mutfaklar yüzyıllardır yeme içme ihtiyacımızı karşıladığımız yiyecek içecek türlerimizin karşılanıp saklandığı kendisine özgü değişimlere uğrayarak günümüze kadar gelip tarihsel, kültürel özgünlük içerisinde önemli yer tutarak gelmiştir. Geçmiş yüzyıllarda yemek, içmek konusunda daima önemli bir yer tutmuş olması günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir. Ülkelerin kendilerine ait beslenme şekilleri gösterdiği gibi ülkemizde de mutfak kültürümüz yaşamımızda beslenme kavramımızla önemli bir yer tutmaktadır.

Günümüzde yaşam alanlarımızın içerisindeki yeri tartışılmayacak kullanım yerlerinden olan ve güvenli, temiz, kullanışlı olmasına dikkat ettiğimiz mutfaklarımız içerisinde olması belli başlı eşyalar ile birlikte dolaplarında birçok ihtiyaçlarımıza cevap verdiği gibi şıklıklar yarattığı bilinmektedir. Temizliğinde ayrı bir özen istediği gibi sürekli kullanılması nedeniyle yağlanma olayının fazla olduğu için dikkat etmemizin bizlere ve sağlımıza faydası olacaktır. Birçok küçük el aletlerimizi, tabak, tencere ve gıdalarıyla beraber araçlarımızı depolama görevi yaparak yaşamımızı kullanım alanımızı daha kullanışlı verimli olmasını dolap ve tezgâhlarla sağlanmaktadır. Bu alanların temizliğinde dikkat edilmesi ve uyulmasında faydası olacak bazı yöntemleri şöyle tanımlayabiliriz

birevim kredisiz ev

1: İşlerimize başlamadan öncelikle içlerinin boşaltılması daha kolay ve kısa sürede bitmesine neden olacaktır.

2: Boşaltma işleminden sonra elektrik süpürgesi ile temizlenmesi bütün tozların alınması bir sonraki adımlarda daha kolay ve çabuk bitirmenizi sağlayacaktır.

3: Bir diğer önemli nokta kullanılacak kimyasalların sizlere zarar vermemesi için havalandırma olayına dikkat etmek eldiven gibi önemli olan malzemeleri unutmamakta faydası olacaktır.

4: Kullanacağınız geniş bir kap içerisine bir çay bardağı ölçeğinde sirke ve bir miktarda çamaşır deterjanını sulandırarak sünger yardımı ile kapak ve raflarını ovarak tel ve benzeri malzemeler kullanmadan çizmeden silmeye başlayabilirsiniz. Durulama suyu ile durulandığında ne kadar olumlu sonuç aldığınızı göreceksiniz.

5: Çok eski yıllardan beri kullandığımız Arap sabunlarının verdiği sonuçlar herkes tarafından kabul edilmiştir. Sıvı Arap sabunu eğer tercihini kalıp sabundan yana ise rendeleyerek kullanacağınız kabın içerisine katacağınız bir miktar sabunu bez yardımı ile kullanmanız ve durulamanız istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.

6: Elma sirkesi ve karbonat sararmış kapak ve raflarınızın sorununu gidermek için tercih edebileceğiniz bir yöntemdir. Ilık su koyduğunuz kap içerisine 1 elma sirkesi ve 2 paket karbonat ile bulaşık süngeri yardımıyla silinmesinden sonra nemli bezle kurulanması sararmayı en iyi şekilde ortadan kaldırdığını göreceksiniz.

7: Diş macunun temizlik konusunda da bazı zamanlarda faydası olduğu artık bilinmektedir. Kullanılacak kap içerisine bir yemek kaşığı diş macunu konulduktan sonra bezle işleminizi yapmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra nemli bir bezle bu karışımı silerek istediğiniz sonucu alacağınız gibi hoş bir kokunun da olduğunu fark edeceksiniz.

Evlerimiz ve iş alanlarımızda en üretken olduğumuz mutfaklarımızın düzenli ve kullanıma el verişli olması hem sağlımız için faydası olacaktır.

birevim

Leave a Comment

two − 1 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |