Orkide Bakımı ve Evde Çoğaltma

Bir orkide bitkisi satın almaya başlamadan önce, kuzeye bakan bir eviniz varsa iyi fikir değildir. Aydınlatma orkide çiçeği için vazgeçilmez bir seçenektir. Orkide yıl boyunca en azından kısmen güneş ışığına maruz kalmalıdır. Aşağıda, bazı önemli yönergeleri izleyerek evde orkidelere nasıl bakacağınızı göstereceğiz.

birevim kredisiz ev

Orkidenin Anlamı Nedir?

Çiçeklerin dilinde orkide zarafetin ve güzelliğin simgesidir. Çiçeklerin dilinde, orkide, sevginin tavizi için özel bir teşekkürü temsil edebilir.

Evde Orkide bakımı nasıl yapılır?

Orkide her zaman şık bir ortamı karakterize eden unsuru temsil etmiştir. Tüm çiçekli bitkilerde olduğu gibi orkidelerin de kurumaması için özel bakıma ihtiyaçları vardır. Orkide bakımının evde daha karmaşık hale geldiğini unutmadan: özellikle kışın radyatörler nedeniyle güçlü sıcaklık değişimlerine maruz kalırlar.

Orkide bitkisini güneş ışığına doğrudan maruz kalmamaya özen göstererek güneye, güneybatıya veya güneydoğuya bakan güneşli bir odaya yerleştirin.

Genellikle havaya maruz kalan kökleri kurutabileceklerinden, onları doğrudan ısı kaynaklarına maruz bırakmamaya dikkat edin.

Saksıda orkide sulama

Bitkiyi çok fazla sulamayın, onları az ve sık sulamalısınız, aksi takdirde kökler kolayca çürüyebilir: gereken su miktarını bilmek için, sadece toprağa dokunun ve ıslak olup olmadığına bakın.

İdeali yağmur suyu kullanmaktır: Musluk suyunun içerdiği klor orkidelerin en büyük düşmanıdır. Orkideyi sulamak için sert su kullanamazsınız. Hafif asitli su kullanmalısınız.

Orkide saksı değiştirme

Bu bitkiye dikkat edilmesi gereken hususlar arasında, saksı değiştirmek isteyenler için, bir ana bitkiden, birkaç yavru bitki elde etmek için çoğaltma nasıl yapılır? Orkide saksısını değiştirirken tutamların bölünmesine devam etmek mümkündür, pratikte büyüttüğünüz eski orkide bitkisinden iki veya üç tane elde edebilirsiniz.

Orkide Hastalıkları

Orkide sarı yapraklara sahipse, muhtemelen gübre ile veya toprağın reaksiyonuyla (ve dolayısıyla sulamayla) yanlış bir şey yapıyorsunuzdur.

Sarı veya buruşuk yapraklı orkide

Evde yetiştirilen orkideleri etkileyen hastalıklar arasında yaprakları etkileyenler olduğunu zaten tahmin edersiniz.  Orkide sarı yapraklara sahipse ne yapmalı?

Pencerenin kenarına yerleştirilmiş sararmış orkide yapraklarını fark ederseniz, orkide çok güçlü güneş radyasyonu alıyor demektir, bu yüzden onları hareket ettirin. Nötr su veya yağmur suyu kullanmaya başlayın.

Orkide yaprakları kıvrılıyorsa ve tomurcuk oluşmuyorsa, ışığın çok az olduğu anlamına gelir. Buruşuk yapraklar düşük ışığı gösterir.

Yaprakları ve çiçekleri benekli olan orkidelerde sıcaklıklara ve mantar hastalıklarına dikkat edin.

Orkide yapraklarında lekeler varsa (genellikle çiçeklerde de lekeler görülür), bu bitkinin düşük sıcaklıklardan muzdarip olduğu anlamına gelir, bitkiyi daha sıcak bir alana taşıyın. İç mekanlarda en çok yetiştirilen phaleopsis orkide, 20 °C’nin altındaki sıcaklıklarda iyi gelişmez.

Bir rüyada orkide

Rüyada orkide görmek ne anlama gelir? Uzman Ana Maria Sepe’nin açıkladığı gibi, bir orkide hayal etmenin duygusal alanla çok ilgisi var. Orkide rüyasını görenler aslında onların sevgilerini merak ederler ve özellikle aşkta karşılık olup olmadıklarını veya yeterince sevilip sevilmediklerini merak edebilirler.

birevim

Leave a Comment

two + 19 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |