Ortanca Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Özel bakım gerektirmez ve karşılığında benzersiz tonlarda çiçekler verir. Düzenli çiçeklenme elde etmek için, bitki her yıl budanmalıdır.

birevim kredisiz ev

Hem doğada hem de saksılarda harika bir görüntüye sahip çiçekler açan Ortancadan en iyi verimi almak için sulama çok önemlidir.  Su sever bir bitki olan Ortanca çiçeği aşırı uzun süreli güneşi birçok bitki gibi sevmez.  Aşırı güneşe maruz kalan çiçekler kurur ve yaprakları yanar.

Şimdi adım adım ortancanın bahçede veya balkondaki saksılarda nasıl yetiştirileceğini ve her zaman çiçek açması için ona nasıl bakılacağını görelim

Ortanca Çiçeğine Nasıl Bakılır?

Çiçek yataklarını ve bahçelerini süslemek için harika ve mükemmel olan ortanca, parlak renklere sahip bir süs bitkisidir. Güçlü bir bitki olan ortanca, farklı toprak türlerine ve iklim koşullarına kolayca uyum sağlayabilen, ancak her zaman doğru şekilde sulama yapmanız gereken bir bitkidir.

Ortanca ile ilgilenmek istiyorsanız kurallara uymalısınız.  Sıcağı seven bitkiyi direk güneşe maruz bırakmamak önemlidir. Gölgeli ve havadar alanları tercih edebilirsiniz.

Hasta Bir Ortanca Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar hastalıklarında ortanca yüzeyinde yeşil/gri bir toz olduğunda varlığında olduğu görülebilir. Oidium mantarı, yapraklarda beyaz lekeler göründüğünde tanınabilir. İlk durumda belirli bir ürünü kullanabiliyorsanız, ikincisinde ortancaya düzenli olarak 24 saat boyunca dağıtılan az miktarda su sağlamanız gerekir. En korkulan hastalıklar virülan olanlardır: Bitkinin opak ve hasta görünümü nedeniyle tanınabilen Hydranda virüsü ile mücadele edilemez. Yaprak bitleri, salyangozlar ve örümcekler gibi bazı parazitler ne ile imha edilebilir ? Çiçekçiniz size yardımcı olacaktır.

Ortanca Nerelerde Yetişir?

Hydrangeaceae familyasına ait ortanca, Çin, Japonya ve Güney Amerika’dan gelen bir bitkidir. Toprağın daha fazla veya daha az asitliğine bağlı olarak çiçeklerinin taç yapraklarının rengini değiştirebilen tuhaf bir çiçek: toprak ne kadar asidikse, çiçeklerin mavi olma şansı o kadar yüksek, toprak az asitli ise renk pembe veya kırmızı olacaktır.

Saksıda Ortanca Nasıl Yetiştirilir?

Ortancalar, bahçelerimizde ve büyük saksılarda da yaşamaya uygun, çok dekoratif süs bitkileridir. Ayrıca bu durumda, düzenli ve sürekli sulama ile bahçede yetiştirme için aynı endikasyonlar geçerlidir. Ortanca yetiştirmek için ideal sıcaklık 18 derece civarındadır.

Ortanca ve İklim Şartları

Ortanca serin, ılıman bir iklimi ve çok yüksek sıcaklıkları tercih etmeyen bir bitkidir, bu nedenle özellikle sıcak bölgelerde yaşıyorsanız, bitkileri güneşten ve dolayısıyla doğrudan ışıktan korunan alanlara yerleştirin.

Ortanca Nasıl Sulanır?

Ortanca, toprağını her zaman nemli tutmak için bol sulama gerekir. Ancak su durgunluğundan kesinlikle kaçınılmalıdır. Sulamanın tomurcuklanma döneminde daha bol olması ve çiçeklenmeden sonra daha az sıklıkta olması gerektiğini unutmayın.

Ortanca Nasıl Budanır?

Budama çiçeklenme sonunda yapılmalıdır: kurumuş çiçekleri ve yaprakları koparın. Düzenli çiçeklenme sağlamak için bitki her yıl budanmalıdır.

İlkbahar mevsimi budama işlemi için uygundur. Ancak budama hassasiyet ile yapılmalıdır. Tabandan başlayarak tüm dalları kesmemelisiniz.  Eski dalların üçte birini kesmek yeterlidir.  Özel gübreler ile güçlendirebilirsiniz. Mart ayı itibarı ile demir sülfat bazlı belirli ürünler faydalı olacaktır.

Ortanca Ne Renk Çiçek Açar?

Ortanca, güzel kırmızı, beyaz, mavi ve pembe çiçekleri ile genellikle ilkbahar ve yaz arasındaki dönemde çiçek açar.

birevim

Leave a Comment

19 + twenty =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |