Prestijli Festivallerde Ödül Almış Yerli Filmler

Dünya sineması, ülkemiz sinemasını coğrafi görüntülerden kültürel zenginliğine birçok açıdan takibe uygun bulmuştur.  60’lı yıllar itibarı ile gelişen Türk Sineması günümüzde Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz gibi değerli yönetmenler ile anılıyor.

Ülkemizin değerli yönetmenlerini tanımak ve diğer filmlerine göz atmak içinde aşağıdaki liste size yardımcı olacaktır.  Üstelik film konusunda genel kültürünüzü geliştirmeye de yardımcıdır.

birevim kredisiz ev

Sanatsal açıdan önemli olup festivallerden ödülle dönmüş ve izlemeniz gereken filmleri sizin için sıraladık. Teker teker izleyin!

  • Susuz Yaz – 1963 – Metin ERKSAN

Necati Cumalı’nın aynı isimli eserinden sinemaya uyarlanan bir başyapıttır.  Konusu su için kaynaklarını arazisinde bulunduran iki kardeşe muhtaç köylülerin aralarındaki sosyolojik yapıya değinen film, Ege’de çekilmiştir.  Politik tespitleri sebebi ile ülkemizde uzun yıllar yasaklı olan film;  1964 Berlin Film Festivalinden Altın Ayı ile dönmüş. Aynı yıl Oscar Ödülleri, Türkiye’nin Yabancı Dilde En İyi Film aday adayı seçilmiştir.

  • Yol- 1982 -Yılmaz GÜNEY

Filmin konusundan ziyade yönetmen ile ilgili bir detay dikkat çekicidir. Film çekildiğinde Yılmaz Güney’in tüm direktifleri Şerif Gören’e vererek filmi hapishaneden yönetmiştir. Kurgusu Fransa’da yapılmıştır.  Cannes Film Festivali’nde  Altın Palmiye’yi kazanmış.

  • Üç Maymun-2008-Nuri Bilge CEYLAN

Nuri Bilge Ceylan dünya çağında saygın bir kimliğe sahip yönetmenlerimizdendir.  2008 yılında gösterime giren filmi Üç Maymun en iyi yönetmen ödülünü, dünya çapında saygın bir festival olan Cannes Film Festivalinden almıştır.

  • Bal – 2010 -Semih KAPLANOĞLU

Yusuf Üçlemesi’nin 3. Filminde diğer bölümlerde gördüğümüz Yusuf’u çocukluğuna götürüyor.  Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı Ödülünü alan film, otoritelerce Türk sinemasının en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

  • Tepenin Ardı – 2012 – Emin ALPER

Film bir düşman ve günah keçisi yaratan egemen erkek kültürünü sorguluyor. 62. Berlin Film Festivalinde Festivali Cailgari ödülünü almıştır.

  • Kelebekler – 2018-Tolga KARAÇELİK

Tolga Kareçelik’in ülkede ve uluslararası sinema çevrelerinde epey ses getiren filmi, fantastik detaylara muzipçe yer vermektedir. Kelebekler, Sundance Film Festivali’nden En İyi Film ödülü ile dönmüştür. Yolları yıllar önce ayrılmıi3 kardeş çerçevesinde geçen filmi izlemenizi öneririz.

  • Yer altı – 2012 – Zeki DEMİRKUBUZ

Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabından esinlenerek kurgulanan Yeraltı, bireyin varoluşsal sorunlarını irdeleyen bir film olarak Zeki Demirkubuz tarafından yazıldı.  Filmin konusu ise; Muharrem karakterine bağlı gelişiyor. Bir yemek esnasında açılan eski defterler çevresinde gerçekleşen hesaplaşmalar vb. Bu film ile yönetmen İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne, Engin Günaydın ise En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini almıştır.

Dilerseniz hafta sonu yasaklarını değerlendirin, dilerseniz her akşam birini izleyin ancak bu filmleri mutlaka izleyin.  Her filmde ülkenin farklı bir yönü ile baş başa kalacaksınız.  Yerli film deyip geçmeyin, uluslar arası platformlarda iyi ödüller getiren filmlere sahibiz.

birevim

Leave a Comment

14 − 5 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |