Psikolog ve Psikiyatrist Arasında ki Fark Nedir?

Psikolog ve Psikiyatrist

Hayatın akışı içerisinde birçok iyi ve kötü olay yaşarız. İyi olaylar bizi rahatlatır ve geleceğe daha umutlu bakarken, kötü olaylar bir noktada tıkanmamıza ve hayata kötümser bir şekilde bakmamıza neden olur. Bunların genelde sebebi psikolojik olmaktadır. Sizlerde bu durumu yaşamak istemiyor ve doğru şekilde hayatınıza devam etmek istiyorsanız psikolojik tedavi almanız gerekir. Bunun için psikoloğumu yoksa psikiyatrist mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz.

birevim kredisiz ev

Psikolog Kimdir?

Psikolog, insanların düşüncelerine odaklanarak, davranışlarını önceden belirlenen bir disiplinle inceleyen ve bunun sonucunda tanı koyan, ilaç kullanmadan tedavi uygulayan uzmanlara verilen isimdir. Bu sayede olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza, onları aşmanıza ve hayattan keyif almanıza yardımcı olurlar. Bu da sizlerin hayatı kontrollü bir şekilde yaşamanıza yardımcı olur.

Psikiyatrist Kimdir?

Hastasında gördüğü uyumsuzluk ve sorunları, sinir ve ruh hastalıklarına dikkat ederek inceleyen, buna göre tanı koyan kişilere verilen isimdir. Bu doktorlar tedavilerini farklı şekilde uygulamaktadır. İlaç tedavisi uygulayarak genelde müdahalelerini yapmaktadır. Bu sayede hastanın iyileşmesine katkı sağlayıp, hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam etmelerine imkan tanırlar.

Psikolog ve Psikiyatrist Arasında ki Fark Nedir?

Psikolog ve Psikiyatrist’in ne olduğunu anladıktan sonra belirgin olarak bu iki meslek dalı hakkında ki farklara bakmak gerekiyor. Genel kanı birisinin ilaç tedavisi uygularken, diğerinin uygulamadan tedavi ettiğidir. Ancak bunun dışında bazı noktalar da önemlidir.

  • Psikologlar, psikoloji programını 4 sene de tamamlarken, psikiyatristler TIP fakültesi mezunu olduktan sonra görevlerini yaparlar.
  • Psikologlar ilaç tedavisi uygulamasını TIP fakültesinden mezun olmadıkları için yapamazken, psikiyatristler TIP fakültesi mezunu oldukları için ilaç tedavisi uygulayabilmektedir.
  • Psikolog aldıkları eğitim ile psikoterapi uygulaması yapabilme hakkına sahiptir. Psikiyatrist ilaçla tedavisi daha çok tercih etse de isterlerse onlarda psikoterapi uygulayarak karşısında ki hastayı tedavi etme yolunu tercih edebilir.

Psikiyatriste mi, Psikoloğa mı Gidilmelidir?

İnsanlar yaşadıkları bunalımlar ve sinir harpleri sonucunda psikolojik olarak tedavi görme yoluna başvurabilirler. Ancak genelde birçok kişi hangisine gideceğine net bir şekilde karar vermekte zorluk yaşayabiliyor.

Bunun için kararınızı basit bir şekilde verebilirsiniz. Ruhsal bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız yapmanız gereken sinir hastalıkları için psikoloğa gitmek doğru tercih olacaktır. Sinirsel bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız tercihiniz psikiyatrist olmalıdır. Bu tercihi yaparak sizde sorunlarınızın üzerine giderek daha sorunlardan uzak ve rahat bir hayat yaşayabilirsiniz.

Ancak bu iki uzmanlık alanı birbirinden tamamen kopuk değildir. Genelde birçok sağlık kliniğinde bu iki uzman aynı anda birlikte çalışmaktadır. Çünkü bazen bu kararı hasta kendisi veremeyebiliyor. Yanlış tercihlerin ardından doktorlar yönlendirme yaparak yanlış geldiklerini ve onların sorununun hangisi çözeceğini aktarabiliyor. Bu konuda karar vermekte zorluk çekiyorsanız bir uzmandan yardım alarak nereye gitmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

two × 4 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |