Rezidans Nedir? Rezidans ile Daire Neden Farklıdır?

REZİDANS NEDİR?

Konut kavramı geçmişten günümüze değişerek bir gelişim göstermiş ve buna bağlı olarak da konut çeşitliliğinde yeni terimler ortaya çıkmıştır. Bu konut çeşitliliği içinde rezidans sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan bakıldığında diğer konut tiplerine göre yükselişini sürdürmektedir. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren rezidanslar diğer emlak ürünlerine göre ayırt edici özelliklere sahip olmasından dolayı daha fazla tercih edilmektedir.

birevim kredisiz ev

Rezidans, kelime anlamı olarak en iyi teknolojiler ile yapılandırılan, üst düzey güvenlik imkânı sağlayan, yüksek gelir gruplarının yaşamına yönelik oldukça zengin sosyal imkânlar sunan bir konut tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kentsel etkenler, sosyo-ekonomik farklılıklar, yüksek teknolojik imkânlar; tüketicilere geniş ayrıcalıklar sağlayan rezidansların ortaya çıkmasındaki en büyük faktörlerin başında gelmektedir.

Rezidans anlam ve kullanım alanına göre bir başka konut terimi olan daire ile birlikte yer yer kullanılsa da her iki konut tipi arasındaki farklılıklar oldukça belirgindir.

REZİDANS İLE DAİRE ARASINDAKİ FARKLILIKLAR NELERDİR?

Sundukları imkanlar bakımından farklılıklar gösteren rezidans ve daire konut tiplerinin birbirlerine kıyasla avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Rezidans ve daire arasındaki farklılıkların başında gelen başlıkları şu maddeler ile sınıflandırabiliriz:

Konfor

Rezidans tüketicilere yaşam standartları bakımından en yüksek düzeyde konfor içeren hizmetler sunar.

Bir rezidansta konaklama imkânına sahip iseniz; konutunuzla ilgili bir arıza veya teknik bir aksaklık ile karşılaştığınızda bu sorun ile ilgilenecek yetkililer mevcut iken bir apartman dairesinde bu gibi imkânlara sahip olmak pek de olası değildir. Bunun yanı sıra bir apartman dairesinde oturuyor iseniz böyle bir problem ile karşılaştığınız zaman sorunu sizin çözmeniz gerekecektir. Başka bir örnek ise rezidans size temizlik hizmetleri, park ayrıcalıkları sunar iken bir apartman dairesinde bu hizmetlere çoğunlukla sizin ulaşmanız gerekecektir. Bu bağlamda rezidans, daireye göre daha iyi ve üst düzey konfor alanı sağlayan bir konuttur. Rezidanslarda oturmayı tercih eden insanların gündelik yaşamlarını daha kolay hale getirecek hizmetleri tercih etmesi de konforun sağladığı özelliklerin başında gelmektedir.

Güvenlik

Bir konutun en çok aranılan özelliklerinden biri olan güvenlik; rezidansların en belirgin özelliklerinden biridir. Diğer alanlarda olduğu gibi rezidans ve daire arasındaki farklılıklar güvenlik alanında da kendini göstermektedir.

Bir apartman sitesinde elbette güvenlik hizmeti alabilirsiniz. Ancak rezidans konut tiplerinde bu özellik kendini bir ayrıcalık olarak gösterir. Rezidanslarda güvenlik hizmetleri daireye göre en üst düzeydedir. Dairelerde bir danışma/resepsiyon hizmetine sahip olamaz iken rezidanslarda 7 gün 24 saat süresince güvenlik görevlileri kontrolleri dahilinde bir hizmet alırsınız. Rezidanslarda kapıda hizmet veren valeden tutun da resepsiyon görevlilerine, otoparkta aracınızın kolayca park edilmesini ve güvenliğini sağlayan güvenlik hizmetlilerine kadar her kesim çalışan ile daha iyi bir hizmet alabilirsiniz. Ayrıca apartman dairelerinde gelen misafirlerin giriş ve çıkışları denetlenemez iken rezidanslarda bu hizmet tam zamanlı bir şekilde yürütülmektedir.

Sosyal imkânlar

Yoğun iş temposu ve yorucu şehir yaşantısına bir ara vermek istediğimizde kendimizi ilk olarak konumlandıracağımız yer, yani ilk akla gelen yer; çoğunlukla evimiz olur.

Rezidanslar kendine özel sosyal yaşam alanları, restoran-cafeler, spor salonları, yüzme havuzları, sinema salonları, spa, kurye hizmeti, çamaşır hizmeti, uyandırma servisi, telefon yönlendirme hizmeti gibi birçok sosyal yaşama dayalı hizmetler sunarak, şehir yaşamının yorucu etkilerinden uzaklaşmanız için size yeni fırsatlar tanır iken daire tipi konutlarda bu hizmetler için ayrıca bir zaman ve enerji harcamanız gerekebilir. Merkezi bir yaşamdan ayrılmak istemeyen insanlar için rezidanslar; dairelere göre sağladıkları sosyal yaşam avantajları bakımından daha çok tercih edilir. Özellik son dönemlerde rezidansların şehir dışı yerleşim yerlerinde de tercih edilmeye başlanması ile bu sosyal yaşam ayrıcalıklarına daha rahat ulaşabilirsiniz.

Yapısal ve teknolojik ayrıcalıklar

Türkiye’de son yıllarda yapı-inşaat sektöründeki gelişimleri incelediğimizde yapı kalitesine verilen önemin arttığı gözlemlenmektedir. Ülkemizde çokça tartışılan konulardan biri olan deprem gerçeği konut tercihinde seçim yaparken tüketicileri daha sağlam ve güvenilir yapı stoklarına yönlendirmektedir. Bir konutun depreme dayanıklı olması, mühendislik ve mimari hizmetlerindeki uygulamalar, kaliteli ve yönetmeliklere uygun eksiksiz malzeme kullanımı gibi faktörlerin bir araya gelmesi, rezidansları dairelere göre daha üst basamakları taşımaktadır.

Akıllı bina sistemlerinin olduğu, her iklim koşulunun göz önünde bulundurularak inşa edildiği rezidanslarda elektrik ve su kesintisi gibi problemlerin anında müdahaleler ile çözüldüğü de unutulmamalıdır.

Sosyo-ekonomik özellikler

Bugün dünyanın önde gelen şehirlerinde yaşam alanlarının yeni bir boyut kazandığını görmekteyiz. Bu değişimden elbette Türkiye de payını almaktadır. Büyükşehirlerin başında gelen İstanbul cazibesini her daim koruduğu gibi giderek artan nüfusu ile de şehir yaşamındaki zorlukları beraberinde getirmektedir. Dünya çapında bir metropol olma aşamasına gelen İstanbul, yapı sektörünün yatırım yaptığı illerin başında gelmektedir. 90’lı yılların ‘mahalle kültürü’nden günümüze uzanan süreçte yaşam tercihlerimizin konut seçimindeki etkilerini gözlemleyebiliriz. Örneğin bir rezidansta yaşamayı tercih eden bir birey ile bir apartman dairesinde yaşamayı tercih eden birey arasındaki farklılıklar sosyal ve ekonomik sebeplere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kendi için daha konforlu, daha güvenli, daha ayrıcalıkları olan bir yaşam isteyen bir kesim her türlü özel hizmeti alacağı bir konut tipi olan rezidansı tercih ederken; komşuluk ve sosyal ilişkileri daha fazla önemseyen, yüksek aidatlar ödemek istemeyen bir başka kesim ise tercihini daireden yana kullanmaktadır.

Gerek tüketim toplumlarındaki artış gerek üst sınıf gruplarının yaşam tercihlerindeki değişiklikler sebebi ile konut tercihlerindeki farklılaşma bu sosyo-ekonomik sebeplerin başında gelmektedir.

Özetle hızla değişen ve küreselleşmenin yoğun olduğu büyükşehirlerde rezidans ve daire kavramları birbiri içinde farklılıklar taşırken tercih edilme sebepleri de gelir gruplarının yaşam tercihlerindeki değişiklikler ile kendini göstermektedir.

Rezidans ve Dairenin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Rezidans fiyatları, birçok faktöre göre belirlenir. Örneğin, rezidansın bulunduğu bölge, yapının yaşı, büyüklüğü, oda sayısı, donanımı ve hizmetleri gibi faktörler fiyatı etkileyebilir.

Ayrıca rezidans fiyatları, pazar koşullarına da göre değişebilir. Örneğin, talebin yüksek olduğu bir bölgede rezidans fiyatları daha yüksek olabilirken, talebin düşük olduğu bir bölgede daha düşük olabilir.

Rezidans fiyatları ayrıca, rezidansın sunmuş olduğu hizmetlerin niteliğine ve çeşidine göre de değişebilir. Örneğin, havuz, fitness salonu, spa gibi ekstra hizmetler sunan rezidanslar genellikle daha pahalı olabilir.

Sonuç olarak, rezidans fiyatları birçok faktöre göre belirlenir ve pazar koşullarına, rezidansın yerine, büyüklüğüne, hizmetlerine ve diğer özelliklerine göre değişebilir. Rezidans satın almayı veya kiralamayı düşündüğünüz zaman, fiyatları karşılaştırmanız ve pazar koşullarını da dikkate almanız önerilebilir.

 

birevim

Leave a Comment

10 + 3 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |