Saksıda gül bakımı nasıl yapılır?

Çoğu gül, kök alanı yeterli olduğu ve bakımı uygun olduğu sürece kaplarda iyi büyür. Tam boyutlu gül çeşitleri için en az 2 ila 2,5 fit derinliğinde ve en az 15 ila 20 inç çapında kaplar önerilir ve genellikle gül sağlığı, büyümesi ve çiçek açması için ne kadar derin olursa o kadar iyidir. Saksılara ve kaplara ekilen güller genellikle toprağa ekilen güller kadar büyümez; 4 ila 6 fit uzunluğundaki bitkiler, en büyük kaplar dışındaki tüm güller için maksimum makul boyut aralığı olabilir.

Saksıda Gül Güneş Sever mi?

birevim kredisiz ev

Saksıya dikilen güller en az altı saat güneş alan bir yere yerleştirilmelidir. Kil kaplar, sıcak yaz aylarında gül köklerini serin tutmaya yardımcı olur, ancak kil ve pişmiş toprak nemi topraktan çekmeye meyillidir ve bu nedenle plastik muadillerinden daha fazla sulama gerektirir. Koyu renkli veya siyah kaplar ısınma eğilimindedir ve bölgenizdeki sıcak havalarda, özellikle beş galonluk fidanlık kaplarında ve daha küçük boyutlarda gül köklerini gerebilir veya kızartabilir.

Saksıya Gül Nasıl Dikilir?

Kaplara gül ekerken, kökleri tamamen kaplayacak kadar toprak eklendiğinden emin olun. Toprak seviyelerinin kökleri açığa çıkarmak için yeterince yerleşmediğinden emin olmak için toprağı hafifçe havalandırın ve önümüzdeki birkaç hafta ve ay boyunca izleyin.

Kaplardaki güller genellikle çok fazla bitki ile kök alanı için rekabet etmediklerinde en başarılı şekilde büyürler. Saksıdaki güller için olası eşlikçiler arasında alyssum; düşük büyüyen monokotlar; ve küçük, iyi huylu süs çimleri, özellikle sizin özel gül çiçeği renklerinizi tamamlayan veya bunlarla kontrast oluşturan renklerde bitkilerdir.

Gül Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok dağ ve çalı gülü de dâhil olmak üzere büyük gül çeşitleri genellikle kaplarda yetiştirilmemelidir, ancak derinliği 2,5 ila 4 fit olan büyük kaplarda veya ekicilerde makul derecede iyi performans gösterebilir.

Minyatür güller özellikle kaplara çok uygundur. Her zaman olduğu gibi, seçimlerinizi yaparken dikkatli olun: minyatür güller genellikle küçük saksıda gelir ve küçük yaprak ve çiçeklere sahiptir, ancak bu, nihai bitki boyutunun bir göstergesi olarak yanıltıcı olabilir. Mini güller 3 fitten fazla büyüyebilir ve başlangıçta seçilen alan veya kap için çok büyük olabilir.

Güller Ne İle Beslenir?

Besin ihtiyaçlarına gelince; saksıdaki güller, gerçek topraktaki emsallerine göre daha sık azot, değişim ve gübre uygulamasına ihtiyaç duyabilir.

 

birevim

3 Comments

  • Gül bakımı gerçekten çok zor ama güller açtığı zaman öyle hoşunuza gidiyor ki tüm sıkıntıları unutturuyor

Leave a Comment

17 + 12 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |