Sardunya Bakımı Nasıl Olmalı? Sardunya Ne Zaman Çiçek Açar?

Sardunya ikonik, kokulu bir bahçe çiçeğidir. Sardunyalar asılı sepetleri, kapları ve çiçek tarhlarını çevreleyen zarif çiçek kümeleri kadar çekici olan süslü yapraklarla doldurur. Sardunya dikmek son derece kolay ve ödüllendirici olabilir. Tek ihtiyacınız olan birkaç basit sardunya çiçeği bakımı ipuçlarıdır.

birevim kredisiz ev

Sardunya Cinsleri Nelerdir?

Bu popüler bahçe bitkisi bir sır saklıyor. Bahçe sardunyaları aslında Pelargonium cinsindendir. Kökeni Güney Afrika olan bahçe sardunyası, 1786’da Fransa’dan getirtilmiştir. İlk sardunya kesimleri, arkadaşlara ve aileye aktarıldıkça kısa sürede bahçıvan nesillerine çoğaldı.

Ülkemizde çoğu bölgede, sardunya yetiştirebilir. Güney kıyı bölgeleri gibi aşırı sıcak bölgelerde uzun ömürlü olarak bile yetiştirilebilirler. Birçok özel bahçıvan, sardunya bitkilerini ilkbaharda yeniden dikmek için iç mekanda kışın muhafaza eder. Hatta bazıları tüm yıl boyunca iç mekan bitkileri olarak sardunyalar yetiştirir. Sardunya gerçekten çok yönlü bir bitkidir.

Popüler Sardunya Türleri

Çok az bitki sardunyalar kadar çok seçenek sunar. 300’den fazla türle, çok çeşitli çiçek rengi ve türleri, yapraklar ve hatta kokular mevcuttur. Boyutları kompakt 6 inçten birkaç fit çiçek açar. Sardunyaların en popüler dört çeşidi şunlardır:

Bölgesel sardunyalar, bildiğiniz klasik sardunyalardır. Beyaz, pembe, kırmızı, bordo, sarı, turuncu ve mor renklerde tek veya çift çiçek açan sardunyalar kolay yetiştirilir, ısıya dayanıklı ve kuraklığa dayanıklıdır. Classic, Tango ve Rocky Mountain çeşitlerinin hepsi çok çeşitli renklerde gelir.

Muhteşem sardunyalar, Büyük, çok renkli çiçeklere sahiptirler ve hassas bir çeşit olarak kabul edilirler, ancak uygun özenle gelişirler. Daha serin bölgelerde en iyi performansı gösterirler ve sıcak yaz sıcaklıklarında çiçek açmazlar. Eşsiz çeşitler arasında Ace High, Brown’s Butterfly, Blue Orchid ve Coral Sea bulunur.

Sarmaşık sardunyalar, Bol basamaklı çiçek höyükleri oluşturun. Yapraklar parlaktır ve sarmaşığa benzer. Tek, yarı çift ve çift çiçekler, erken ilkbahardan sonbaharın ilk donuna kadar çiçek açar. Bol çiçeklenme için Summer Showers, Contessa ve White Mesh çeşitlerini deneyin.

Kokulu sardunyalar, Kadifemsi bir dokuya sahip kokulu yapraklara sahiptir. Diğer çeşitler kadar bol çiçek açmasalar da, birçok bahçıvanın favorisidir. Sonsuz varyasyonları olmasına rağmen, popüler kokular arasında gül, kayısı, elma ve nane bulunur.

Geraniaceae familyasından otantik, dayanıklı bir sardunya dikmek istiyorsanız, birçok seçeneğiniz var. Kolayca yayılan güçlü rizomlara sahiptir. Daha popüler dayanıklı sardunyalardan bazıları mükemmel bir zemin örtüsü oluşturur. Geranium macrorrhizum cinsinden veya Sardunya cantabrigiense ve Geranium oxonianum melezlerinden çeşitler dikmeyi düşünün. Bu üç melez arasında yüzlerce çeşit mevcuttur.

Sardunya Ne zaman Çiçek Açar?

Sardunyalar, ilkbaharda başlayan ve sonbahara kadar sürebilen uzun çiçeklenme mevsimi için takdir edilmektedir. Bitkiler 45 ila 50 derecenin üzerinde tutulursa kışın da çiçek açabilirler.

birevim

Leave a Comment

15 + 5 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |