Seramik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Seramik; soğutma ve ısı etkileriyle hazırlanan katı bir malzemedir. İnorganik olan bu malzeme, kristal yapısı ile dikkat çeker. Genel olarak en yaygın seramikler kristallerden oluşur. En eski seramiklere örnek olarak çanak ve çömlekleri söyleyebiliriz. Bu malzemeler, ateş sayesinde sertleştirilmiş ve kullanılmıştır. Günümüzde seramikler, sanat ve endüstriyel yapı alanlarında kullanılmaktadır. Özellikle sanat alanında kullanılan seramikler, tasarım açısından mükemmel olmayı gerektirmektedir.

Seramik Nerede Kullanılır?

birevim kredisiz ev

Seramikler; kiremit, duvar, kaplama plakaları, süs eşyaları, sofra seramiği, saksı ve çanak alanlarında kullanılır. Bu yazımızda genel olarak bunlardan bahsedeceğiz.

Aksesuar olarak karşımıza çıkan seramikler, ev dekorasyonlarının vazgeçilmezleri olmuştur. Ayna, vazo, tabak ve çömlek gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Fayans dahil birçok alanda kullanılmakta ve tasarlanmaktadır. Tasarımlarda özellikle mimarlar tarafından vazgeçilmez bir malzemedir, bulunduğu ortamda kendini mutlaka belli eder. İstenilen şekilde tasarlanabildiği için her ortama uyumlu hale getirilebilmektedir.

Son yıllarda ayna çerçevesi, aydınlatma ve vazo alanında popüler olan seramik, zarif görünümü ile karşımıza çıkmaktadır. Seramik denilince akla mutlaka vazo gelmektedir. Alanları canlandırmak için kullanılan seramik vazolar, tamamlayıcı eşya olarakta kullanılabilmektedir. Düz renk olarak alınabildiği gibi çeşitli desenli halleri de tercih edilmektedir.

Evin giriş kısmında veya salonunda kullanılan aynalar, çerçevesinin güzel görünmesi için seramik tercih edilmektedir. Bu alanda karşımıza çini desenleri çıkmaktadır, çini desenleri aynaları ön plana çıkarmakta ve şık göstermektedir. Seramik objelerin evin her alanında karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Salon, banyo, mutfak ve oturma odası gibi birçok odada kullanılmaktadır. Eğer odalarınız çok abartılıysa, seramik olan zarif ve şık objeler ile bu abartıyı biraz azaltabilirsiniz.

Son yıllarda eskitme mobilyalarla kullanıldığı gibi minimalist tasarımlarda da kullanılmaktadır. Tasarımlara hem özgünlük katmakta hem de fazlasıyla şık göstermektedir. Vintage ev veya oda tasarlamak isteyen kişiler, ilk olarak mutlaka seramik tercih etmektedir. Seramik, bu alanda vintage eşyalar ile muhteşem uyum sağlamaktadır. Birçok alanda kullanıldığı için vintage tasarım isteyen kişilerin vazgeçemediği bir üründür.

birevim

5 Comments

  • Seramikler, vazo ve benzeri aksesuarlarda desenlerle kaplandığında çok hoş bir görünüm alıyor. Bulunduğu ortama huzur veriyor.

  • Seramiklerin üzerine yapılan desenli tasarımlara bayılıyorum. Evimde çiçekleri plastik saksı yerine seramik saksılara koyuyorum.

  • Seramikler dekorasyon olarak çok uzun yıllardır kullanılıyor ve bence hala seramik yerine geçebilecek bir dekor aracı yoktur 🙂

  • Seramik eşyalar dekor olarak gerçekten çok güzel duruyor. Evde çok fazla dekor eşyam var ve bir çoğu seramikten 🙂

  • Seramik dekor olarak çok kullanılıyor ve bence dekor olarak kullanıldığı yere ayrı bir hava katıyor

Leave a Comment

11 + seventeen =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |