Sigorta Acenteliği Nasıl Açılır? Sigorta Acentesi Açmak için Gerekli Şartlar

Sigorta hayatın aslında en merkezinde durması gereken noktalardan bir tanesidir. Kaza yaptığımızda, sağlık problemi yaşadığımızda hiçbir kimse yanımıza gelmezken, sigorta bizim hayata yeniden tutunmamıza yardımcı olmaktadır. Bu konuya ilgisi olan birçok insan da sigorta acentesi açarak hayatlarına devam etmeyi amaçlıyorlar.

birevim kredisiz ev

Tabi burada önemli olan bu hizmetin nasıl verileceği kadar doğru şekilde nasıl yapılacağıdır. Öncelikle ne olduğunu, ardından açmak için gerekli olanlara birlikte bakalım.

Sigorta Acentesi Nedir?

Sigorta acentesi, yaptığı anlaşmalar sektörde bulunan sigorta şirketlerinin aracısı olarak hizmet vermektedir. Merkezi İstanbul’da bulunan bir sigorta şirketinin Anadolu’nun bir ilçesinde bulunan şubesi diyebiliriz. Sigorta şirketi tarafından sunulan ürünleri burada ki halka satmakta, satışlardan belirli bir oranda pay almaktadır. Burada elde edilen kazanç sigorta şirketine ve satılan ürüne göre değişiklik göstermektedir.

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Sigorta acentesi şirket olarak veya gerçek kişi olarak açmak mümkündür. Bunu yapabilmek için öncelikle sigorta acentesi açabilme şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor.

  • TC vatandaşı olmak veya TC’de yaşıyor olmak,
  • Mesleki deneyimlere yeterli olmak, 4 yıllık mezunlar için 18 ay, sigortacılık bir bölümse 2 yıllık bölümden mezun olup 24 ay deneyim sahibi olmanız istenmektedir.
  • Sigortacılık bölümü için tecrübe şartı istenmemektedir.
  • En az 50 bin TL mal varlığı beyanı yapmanız gerekmektedir,
  • Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen uygunluk belgesine sahip olmak,
  • Fiziki, idari ve teknik altyapılarda yeterli donanıma sahip olmak,
  • SEGEM sertifika sahibi olmak,
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine başvurunuz onaylanmak,

Bu adımları yerine getiren ve şartları yerine getiren kişilerin sigorta acentesi açmasında bir mahzur yoktur. Tabi bunun için gerçek kişi ve tüzel kişi olarak istenilen belgeleri sağlamak gerekiyor.

Sigorta Acentesi İçin Gerçek Kişilerden İstenen Belgeler

Sigorta acentesi açmak isteyen gerçek kişilerden istenen belgeleri hazırlayarak başvuru yapılmalıdır. Nüfus cüzdanı, İkametgah, Vesikalık, Ticaret sicil gazetesi, Ticaret sicil tasdiknamesi, Diploma sureti, sigorta şirketiyle yapılacak sözleşme, taahhütname, iletişim bilgileri sizden istenecektir.

Sigorta Acentesi Açmak İsteyen Tüzel Kişiden İstenen Belgeler

Sigorta acentesini tüzel kişi olarak açmak isteyenlerden farklı evraklar ve belgeler istenmektedir. Bunun için Ticaret Sicil Gazetesi, Taahhütname, vergi levhası, imza sirküleri, iflas belgesi, şirket ana sözleşmesi, mesleki sorumluluk sigortası, İletişim bilgileri istenecektir.

Tüm bu şartları ve evrakları tamamlamakla birlikte bir sigorta şirketiyle anlaşma yapmanız gerekiyor. Tabi işinizi tek bir sigorta şirketi ile yapmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda birden fazla sigorta şirketi için de hizmet vermeniz mümkündür.

Tabi işinizi dikkatli yapmak ve iyi çalışmak kaydıyla yüksek gelirler elde etmeniz mümkündür. Bunun için çok sayıda sigorta poliçesi satmanız gerekiyor. Doğru adımı atmak için bu önemli bir noktadır.

birevim

Leave a Comment

5 × three =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |