Evde Sineklik Yapımı – Sineklik Nasıl Takılır?

Yaz günlerinde sık sık karşılaştığımız bir sorun olan sineklerle nasıl başa çıkıyorsunuz? Sıcak havalarda serinlemek için türlü türlü yollara başvuruyoruz. Vantilatörler, klimalar ve camı pencereyi gün boyu açık bırakmak bunlardan sadece birkaçı. Açık kapı ve pencerelerden giren sinekler ise mücadele etmekte zorlandığımız davetsiz misafirler. Peki, hem serinlemek hem de sineklerden korunmanın bir yolu var mıdır? Sineklik bu yollardan en bilineni. Kaç çeşit sineklik var ve nasıl takacağınız ise yazımızın devamında.

birevim kredisiz ev

 • Menteşeli Sineklik: Menteşeli sineklik, en çok kullanılan sineklik türlerinden başında gelir. Uygulaması son derece kolaydır. Açılıp kapanabilen özelliği olan menteşe sineklikler, pencerenin dışına takılır ve dışa doğru açılma özelliğine sahiptir.
 • Tül Sineklik: En ekonomik yöntemlerden biri tül sinekliktir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir parça tül ve monte etmek için zımba ya da perde aparatı. Tül sineklikler, istenildiği zaman açılıp kapanamaz. Yapışkanlı sineklikler daha kullanışlıdır. İstenildiği zaman takılıp çıkarılabilir. Tül sineklikler ise uçuşabilir ve sineklerin içeri girmesine olanak sağlar. Metal sineklik olarak bilinen sineklik teli yine en çok kullanılanlardandır.
 •  Stor Sineklik: Stor sineklik, son yılların en çok tercih edilen modellerinden biridir. Stor perdeler gibi, yukarı ve aşağı inip çıkabilme özellikler vardır. Bu nedenle pratik bir kullanım şekline sahiptir.
 •  Sürgülü Sineklik: Daha çok balkon kapılarında kullanılan bir sineklik türüdür. Raylı bir sistemle pencere ve kapıların dış kısmına monte edilen sineklikler, kullanım açısında da rahatlık sağlar.
 •  Pileli Sineklik: Fransız balkonlarsa, bahçe, mutfak, teras veya cam pencerelerde kullanılan bir sineklik türüdür. İsminden de anlaşılacağı üzere, plise ve akordeon şeklini andırır. Katlamak istediğinizde kıvrım yerlerinden küçülürler fakat zamanla deforme olabilirler. Bu nedenle kaliteli malzeme seçmenizde yarar vardır.
 •  Mıknatıslı Sineklik: İki parçadan meydana gelen bir sineklik türü ola mıknatıslı sineklik bu iki parçanın mıknatısla birbirine tutunması ile çalışır. Balkon kapılarında veya oda kapılarında kullanılır.

 Sineklik Nasıl Monte Edilir?

Her sineklik çeşidinin birbirinden farklı monte edilme yöntemi vardır. Öncelikle kapı veya pencerenizin ölçüsünü dikkatlice almanız gerekir. Sineklik teli ve tülünü takmak için üstten ve alttan 2 cm fazla pay bırakın. Tülünüzü bu ölçüde kesin. Mobilya zımbası ile telinizi ahşap pencereye takın.

Bantlı ya da cırtlı bir sineklik monte edecekseniz, iç kısma bantı veya cırtı yapıştırın ve sinekliği yerleştirin.

Menteşeli sineklikler için, menteşeleri akülü vidalama ile pencere veya kapının dışına vidalayın. Sinekliği menteşelere geçirin ardından akülü vidalama ile sağlamlaştırın.

Pileli ve stor sineklikler için kullanacağınız yöntem, sinekliğin kapı ya da pencerenizin ölçüsüne uygun boyuttaki profilini birleştirerek sabitlemek ve ardından akülü vidalama ile çerçeveyi ve pileyi, duvara monte etmektir.

birevim

9 Comments

 • Sineklik yaz-kış vazgeçilmez bir ihtiyaç bence, böcekten sinekten koruyor bizleri

  • Merhaba Orhan Bey,
   Günüzümde portatif sineklikler mevcut. Özellikle yaz aylarında elzem bir ihtiyaç haline gelir sineklikler. Bu ihtiyacı portatif sineklikleri kullanarak gidermek mümkündür.

 • Yazlık bölgede yaşayan insanlar için yazın sinekliksiz gün geçmez. Evimde klima olmasına rağmen her zaman klima çalışır vaziyette olmadığından arada camları açmak gerekiyor. Sineklik yaptırırken sıcaktan esnemeyen sinekliklerden yaptırın yoksa ara boşluklarından bile giriyorlar.

  • Merhaba Şükrü Bey,
   Sineklikler yazlıkların vazgeçilemez ihtiyaçlarındandır. Sineklik yaptırırken sinekliğin cama milimetrik olarak oturması gerekir.

 • Antalya’da yaşıyorum ve sinekler gece-gündüz çok rahatsız ediyorlar. Sineklik taktım her yerde birazda olsa rahatladım, ben sinekliği açmadıkça içeri giremiyorlar

 • Sineklik takılması bence artık her ev için şart. Sivrisinek harici tüm haşeranın girmesini de engelliyor 🙂

  • Merhaba Serap Hanım,
   Yazlık kışlık demeden her evin ihtiyacı olan sineklikler hayat kalitemizi arttıracak niteliktedir.

 • Sineklik, her dönemde pencerelerimizde takılı olması gereken bir aksesuar haline geldi artık. Hele yazları sivrisineklerden koruması adına büyük nimet 🙂

 • Yazlık bölgede oturuyorum ve ev alır almaz sineklik taktırmıştım, şart oluyor buralarda

Leave a Comment

nineteen − 18 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |