Şömine Nedir? Yapay Şömine Modelleri

Şömineler genellikle büyük metrekareli evlerde kullanılan, kimi zaman ısınma amaçlı kimi zaman da dekorasyon amacı ile kullanılan bir mimari öğedir. Isınma ihtiyacının yanında, göze hoş görünen bir yapısı olan şöminelerin birçok çeşidi bulunuyor.

Eskiden yaptırması ve ulaşması zor olan şömineler, artık çok fazla çeşide sahip. Isınma amacı ile kullanmak istemeyenler, yalnızca dekorasyon olarak hoşlarına gittiği için şömineyi kullanmak isteyenlerin sayısı çok fazla. Evinizde şömine için bir köşe ayırabiliyorsanız, dekorasyon malzemesi satan büyük mağazalarda, görünümü şömine olan ancak, elektrikli ısıtıcı özelliğinde olan birçok model bulunuyor.

birevim kredisiz ev

Isınma ihtiyacını kalorifer ya da sobalarla çözüyoruz. Ancak, azımsanmayacak bir kitle de şömine karşısında vakit geçirmekten çok hoşlanıyor.  Şömine hem keyifli hem de görsel bir şölen sunar. Üstelik artık hem kolay ulaşılabilir hem de seçeneğiniz çok.

Günümüzde bacalı ya da bacasız şömine modelleri bulmanız mümkün. Mimari ve teknolojinin gelişmesi ile şömine teknoloji ve tasarımları da çeşitlendi, kullanım alanları arttır. Eski yıllarda yalnızca büyük metrekareli evlerde kullanılan şömineler, artık apartman dairelerinde, küçük metrekarelerde de rahatlıkla kullanılabilir oldu.  Üstelik sadece odun değil, doğalgaz, elektrik, gaz ve etanol gibi yakıt alternatifleriyle de şömine keyfi yapabilir, evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Elbette odun ateşinin vermiş olduğu haz, diğer ısınma araçlarındaki gibi değildir. Ama yapay şömine modelleri ile yaşam alanlarımızı farklı kılabiliriz, dekorasyonunuza yeni bir soluk getirebilirsiniz. Yakıt konusundaki seçeneklerin yanı sıra yapay şömine modellerinde de pek çok alternatifiniz var. Artık her odaya rahatlıkla ve sonradan konumlandırılabilen şömineler, ısıyı ve tasarımı sonuna kadar kullanabilmemize olanak sağlıyor. Siz sadece göz zevkinize uygun olanı seçiyorsunuz ve evinizin istediğiniz odasına şöminenizi koyuyorsunuz.

Şömine almaya veya yaptırmaya karar verdiğinizde, ilk olarak kullanacağınız odanın genişliğine hakim olmanız gerekir. Eğer yapay bir şömine alacaksanız, kullanacağınız odada hangi dekorasyon baskınsa, buna göre bir model seçmenizde fayda var. Seçeneğinizin çok fazla olması, fiyat aralığının da değişkenlik göstermesine neden olur. Modern, klasik, retro, bohem… Birçok tarzda şömineyi, internetten yapacağınız küçük bir araştırmanın sonucunda fiyat karşılaştırmaları ile görebilirsiniz. Sizin yapmanız gereken tarzınıza ve bütçenize uygun olan birini seçmektir.

birevim

5 Comments

  • Şömineler çok güzel ve yapay şöminler çok popüler oldu son zamanlarda 🙂

  • Yapay şömineler benimde çok hoşuma gidiyor, her eve uyumlu olmaları da süper

  • Şömine tasarımları gerçekten çok güzel, yapay şömineler çok hoşuma gidiyor

  • Şöminelere bayılıyorum ve yapay şömine bende istiyorum evime 🙂

  • Yapay şömine fikri gerçekten çok iyiymiş, şömine sistemi için evde çok fazla işlem yapılması gerekiyor diye biliyorum

Leave a Comment

two × four =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |