Spot Lamba Çeşitleri ve Montajı Nasıl Yapılır?

Aydınlatma ev dekorasyonunda çok fazla üzerinde düşünülen bir konu değildi. Değildi diyoruz çünkü son yıllarda, ışığın ve aydınlatmanın ne kadar önemli olduğu dekorasyona meraklı olanlar tarafından keşfedildi. Artık yeni dekore edeceğimiz her alan için ayrı bir zaman ayırıp, aydınlatma ürünlerini titizlikle seçip, dekorasyon konseptimize dâhil ediyoruz. Yalnızca bu konuda çalışan tasarımcılar bile var. Her mekân için ayrı ışıklandırma sistemi kuran, özel aydınlatmalar dizayn eden tasarımcılar her geçen gün artıyor.

Eskiden yalnızca kafelerde, restoranlarda kullanılan spot lambalar artık ev dekorasyonunda da kullanılıyor.  Spot aydınlatmalar, modern yapıları ile dikkat çeken aydınlatmalardır. Gün geçtikçe daha da çok tercih edilen bu ışıklandırma sisteminin çeşitleri nelerdir ve montajı nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim.

Spot Lamba Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle modern dekorasyonlarda tercih edilen spot lambalar, pek çok alanda kullanılıyor. Çok yer kaplamayan bu aydınlatmalar bulundukları alana farklı bir hava katıyorlar. Kendi içlerinde ikiye ayrılan lambalar, farklı renk ve tasarımları ile gömme ve sıva üstü spot olarak uygulanıyor.

Gömme spotlar, adından anlaşılacağa üzere, tavana ve ışıklandırma yapılacak bölgeye gömülerek monte edilen aydınlatmalardır. Avizeler gibi sarkıt şeklinde değil, tam tersine belli olmayacak şekilde, düz bir zemin izlenimi verilerek uygulanır.

Sıva üstü spotlar, tavana ya da duvarlara elektrik tesisatı yapılmasının ardından direkt olarak monte edilebilen aydınlatmalardır. Bu aydınlatmalar daha çok, çalışma odalarında masa lambaları, yatak odası aydınlatmasında abajur, salon ve oturma odalarında tavan lambaları yani tavan aydınlatması olarak kullanılabilir. Sıva üstü spotlarda tek, iki, üç, dört ya da daha fazla aydınlatma girişi bulunabilir. Aydınlatma giriş sayısını ise alanın büyüklüğü doğrultusunda seçmeniz gerekiyor.

Gömme spot montajını yapabilmek için ilk olarak,

  • Elektrik bağlantısını keserek, sigortayı kapatmalısınız.
  • Spotun yerleştirileceği yerde istediğiniz aralıklarda ölçü almalısınız. Işıklandırmanın simetrik bir şekilde olması göze hoş görünecektir. Bunun için yanınızsa bir metre ve bir kalem olmalı.
  • İşaretlediğiniz noktalardan panç ile alan açmanız gerekli. Pançın çapı, spot paneline yakın olmalı. Dilerseniz alan açma sırasında matkaba şeffaf bir leğen geçirebilir ve tozun ortama yayılmasını engelleyerek bu işlemi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Alçıpanda spot alanını oluşturduktan sonra maket bıçağı ile alanın fazlalıklarını dikkatli bir şekilde alabilirsiniz.
  • Spottaki kablo ile tesisattaki kabloyu klemens yardımıyla birleştirebilirsiniz. Bu aşamada elektriği sigortadan kapattığınıza emin olmak için kontrol kalemi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Spotu, yanlarındaki mandalları sayesinde alçıpana yerleştirebilir ve sigortayı açıp yeni aydınlatmanızı kullanabilirsiniz.

Sıva Üstü Spot Montajı Nasıl Yapılır?

Alçıpan delinmeden yapılan bir işlem olan sıva üstü spot montajı, diğer ışıklandırmalara göre kolaydır. Bunun için yapmanız gerekenler;

  • Elektrik bağlantısını, sigortayı kapatarak kesmelisiniz.
  • Sıva üstü aparatı varsa duvara akülü vidalama yardımıyla monte etmelisiniz.
  • Trafo konektörünü spotunkine bağlamalısınız. Bu aşamada alanda elektrik olup olmadığını kontrol etmek için kontrol kalemi kullanmayı unutmamalısınız.
  • Son olarak -eğer varsa- spotun mandalını sıva üstü aparatına yerleştirebilirsiniz.