Spot Lamba Çeşitleri – Spot Lamba Montajı Nasıl Yapılır?

Dekorasyonun en önemli parçalarından biri olan aydınlatma, son yıllarda spot lambalar olarak önümüze çıkıyor. İlk olarak restoran ve iş yerlerinde kullanılan spot lambalar, ev dekorasyonunda kullanılmaya başlandığından beri, tasarımlar da farklılaştı ve çeşitlendi. Spot lambalar, işlevselliği sayesinde hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran tasarımlara sahiptir. Ayrıca dekoratif olarak göze hitap etmesinin dışında, aydınlatma gücü olarak da son derece güçlüdür.

birevim kredisiz ev

İç mekanlarda uygulanan en modern aydınlatma çeşidi olan spotlar, evin her bölümünde kullanılabilir. Salondan, mutfağa, yatak odasından banyoya kadar kullanıldığı her yerde şık ve modern bir tasarım oluşturur. Estetik ve fonksiyonel bir dekorasyon ürünü olan spot lambalar, kullanıldığı yere göre de çeşitlilik gösterir. Hangi ürünün hangi yaşam alanına uygun olduğunu seçmek, bu aydınlatmayı kullanmak isteyenler için önemlidir. Çünkü spot lambalar, birden fazla kullanım alanı olan dekorasyon malzemesidir. Bunun için gereken ip uçlarını bulacağınız yazımızda, öncelikle spot lamba çeşitlerini bilmemiz gerekir.

Spot Lamba Çeşitleri

Spot lambalar kullanım alanları ve montaj şekline göre kendi içinde farklı modellere ayrılır. Bunlardan biri gömme spot lambalardır.

Gömme Spot Lambalar: Gömme spot lambaları, tavan aydınlatması ya da duvar aydınlatması olarak tercih edebilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında, gömme spotlar yüzey ile bir görünüme sahiptir. Spotun iç aksamı duvar, tavan ya da zeminin iç kısmına monte edilir. Böylece, spot ve spotun bulunduğu zeminde bir yükseklik ya da çıkıntı olmaz. Gömme spotlar akkor, halojen ampul ve LED olmak üzere üç farklı çeşit ampul ile kullanılır.  Gömme spotları farklı avize modelleri ile birlikte, bir tavan aydınlatması olarak da görebiliriz.

Gömme spotların bir diğer kullanım alanları, özellikle salonlarda ya da çalışma odalarında bulunan nişlerdir. İç mekan nişlerde sıkça kullanılan gömme spotlar, dekoratif olarak da amacına hizmet eder.

Sıva Üstü Spot Lambalar: Sıva üstü spot lambalar, inşaat projelerinde aydınlatma aracı olarak kurtarıcı bir görev görür. İç aksamı ile birlikte, kullanılacağı yüzeyin dışına monte edilir. Sıva üstü spot lambalarını, avize, aplik veya abajur olarak adlandırabiliriz. Aplikler bu aydınlatmalara örnektir. Özellikle yatak odalarında, banyolarda kullanılan bu aydınlatmalar dekoratif olarak da çok zevkli bir görüntü oluşturur.

LED Ray Spotlar: Genellikle vitrin, raf ve reyon gibi yerlerde kullanılır. LED Ray spot lambaların ışık gücü yüksektir. Her türlü mağaza vitrininde kullanılan aydınlatmalar genellikle LED Ray spotlardır. Düşük enerji sarfiyatı sağlayan bu aydınlatmalar, dekorasyona da esneklik sağlar.

Dekoratif Amaçlı Spot Lambalar: Dekoratif amaçlı spot lambalar, adından da anlaşılacağı üzere dekor amaçlı kullanılır. Bir diğer kullanım alanları ise tablo aydınlatmasıdır. Müzelerde gördüğümüz aydınlatmalar dekor amaçlı kullanılan aydınlatmalara örnektir. Bu aydınlatmalar tek hizada sıralanarak yönü değiştirilebilir formda tasarlanmıştır. Evden, ofise, salondan, banyoya, mutfağa kadar her alanda tercih edilebilir. Eğer geniş bir banyonuz ya da mutfağınız varsa, seçiminizi dekoratif amaçlı spot lambalarından yana kullanabilirsiniz.

Dolap İçi Spot Lambaları: Daha çok banyo ve mutfaklarda kullanılan spot lambalarıdır. Dolapların içine monte edilir.

Spot Lamba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazımızın bu bölümüne kadar spot lambaların çeşitlerini ve kullanım yerlerini detaylı bir şekilde gördük. Eğer dekorasyonunuzda spot lambaları kullanmak istiyorsanız, satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu bilgilere sahip olduktan sonra, evinizde ya da iş yerinizde ne tür bir spot lamba kullanacağınıza daha net karar verebilirsiniz.

Led spot armatürler, çevre dostudur. Oldukça kullanışlı olan bu aydınlatmalar, ışık dağılımını kontrol eder.

Mutfak dolabınız için spot lamba seçerken, dolabınızın rengi ve mutfağınızın alanını göz önünde bulundurmalısınız. Geniş bir mutfak dolabı için spot lambanızın LED olması gerekir, bu aydınlatma size elektrik tasarrufu sağlar. Salonlarda, dekorasyonda farklı bir tasarımı olan kare spot lambalar tercih edebilirsiniz.

Yatak odalarında, genellikle yatak başlarında kullanılan aplik şeklindeki aydınlatmalar kullanılır. Bu aydınlatmaları, yatak odanızın dizaynına uygun tasarımlardan tercih edebilirsiniz. Ayrıca yatak odalarında daha düşük enerjili sarı ışık kullanılması önerilir. Banyolarda da dolap içlerinde LED aydınlatmalar kullanılabilir.

Spot Lambalar Nasıl Takılır?

Spot lambalar çeşitlerine göre farklı şekilde montaj yapılır.

Gömme spot lambaların montajında izlenmesi gereken adımlar:

 • İş güvenliği için sigortalar kapalı hale getirilir.
 • Panelin elektrik alabilmesi için spot lamba elektrik tesisatı eksiksiz bir şekilde sağlanmalıdır.
 • Şerit metre ve kalem yardımı ile lambaların takılacağı noktalar ölçülmeli, boşlukların uzunluğu, lambaların estetik görünümü açısından önemlidir.
 • Belirlenen noktalar panç kullanarak delinebilir. Kullanılan panç çapının spot ile uyumlu olması işinizi kolaylaştırır.
 • Yüzeyde oluşturduğun delikte bulunan tesisat kablosunu spot içindeki elektrik kablosu ile birleştirmelisiniz. Bunun için klemens kullanılabilir. Fakat kablolara dokunmadan önce kontrol kalemi ile kablolarda elektrik olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Elektriğe bağlanan spotu duvar yüzeyine sabitlemek için spotun kenarlarında bulunan klipsleri kapatmak yeterlidir.

Sıva üstü spot aydınlatmaları tercih ederseniz, montajını yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Elektrik bağlantısını kestikten sonra sıva üstü led spot ışıkları istediğiniz yere monte edebilirsiniz.
 • İkinci adım olarak, sıva üstü aparatını yüzeye monte etmelisiniz. Bunun için matkap, dübel, akülü vidalama seti gibi araçlardan yardım alabilirsiniz.
 • Gömme spotlarda olduğu gibi elektrik kablolarını birbirine bağladıktan sonra spot lambanın yan kısımlarında bulunan klipsleri kullanarak lambayı yüzeye sabitleyebilirsiniz.

Spot lambalar, tekli, ikili ve üçlü gibi çok sayıda lambanın bir arada bulunduğu aydınlatmalardır. Hem klasik hem de modern tarza uygun bir çok seçeneği bulunan bu aydınlatmalar, hem enerji tasarrufu sağlar hem de daha az enerji harcarlar. Led spotlar, dekoratif olarak da göz zevkine hitap eden dekorasyon ürünleridir.

Montaj aşamasına geldiğinizde, basit armatürlerin montajını kendi başınıza yapabileceğiniz gibi, isterseniz bir elektrikçiden de yardım alabilirsiniz.

birevim

15 Comments

 • Eskiden bu tarz lambalar sadece işletme ve kafelerde vardı. Şimdi ev içi tasarımlarda da kullanılmaya başladı ve bence çok yakışıyor salona falan

  • Merhaba Ayça Hanım,
   Kıyafette modası gibi ev dekorasyon modasıda oluşmaya başladı. Şuan spot lamba çeşitleri çok moda oldu.

 • Evimizde tavanlar asma tavan ve gömme ışıklar var bu sebeple spot lamba takılamıyor ama spot lamba alıp çocuk odasında masa başına sabitlemeyi düşünüyorum bence hoş olur.

  • Merhaba Enes Bey,
   Günümüzde ev dekorasyonunda spot lambalara rağbet arttı. Masalarda spot lambalar için çok uygun kullanım alanıdır.

 • Spot lambalardan bir tane oğlumuzun çalışma masasına aldık. Çok memnun, içine de enerji tasarruflu ampul aldık çok tüketim yapmaması adına

 • Spot lambalar her ne kadar gözüme güzel gözükse de ben çok fazla ev dekorasyonuna yakıştıramıyorum.

  • Merhaba Ezgi Hanım,
   Son yıllarda ev dekorasyon modası olan spot lambalar herkes tarafından çok tercih edilmemektedir.

 • İleride mutfağımda olmasını kesinlikle istediğim bir şey spot lambalar, çok enerjik bir hava katıyor bence dekor olarak 🙂

 • Spot lambalar gerçekten çok yakışıyor odalara ama, biraz elektriği fazla tükettiği söyleniyor doğru mudur?

  • Merhaba Selvi Hanım,
   Genellikle bu tür dekoratif aydınlatma sistemlerinde tasarruf özelliği bulunmamaktadır.

 • Spot lambalar hala çok güzel bir dekor olarak işe yarıyor bence. Hem dekoratif olarak hemde odanıza farklı açıdan ışıklar sağlamak çok güzel. 🙂

 • Spot lambaların son zamanlarda pek anlamı kalmadı, ama tasarım olarak güzel gözüküyorlar

 • Spot lambalar çok güzel ancak elektrik aksamı olarak takmak gerçekten çok zor

 • Spot lambalar benim nedense hiç ilgimi çekmiyor, ama bazı ortamlara çok yakışıyor

 • Spot lambalar gerçekten çok güzel, bende bayılıyorum çalışma odama spot lamba yaptırdım

Leave a Comment

4 × four =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |