Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Tavan dekorasyonunu daha önce duydunuz mu? Duymadıysanız, hazırlıklı olun çünkü önümüzdeki yıllarda dekorasyonun önemli bir parçası olacak gibi. Son yıllarda, ev dekorasyonunda kendine yer bulan tavanlar, farklı renk ve modellerde dekore edilebiliyor. Tavan tasarımı, duvarların, mobilyaların, ışıklandırmanın tasarımı kadar önemli. Farklı bir tavan, odanızın tüm güzelliğini etkileyebilir. Eğer dekorasyona meraklıysanız, tavan dekorasyonu dikkatinizi çekecektir. Yazımızda, tavan dekorasyonu nasıl yapılır ve dekoratif tavan için nasıl bir yol izlemeliyiz, sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Duvar Boyaları ve Kâğıtlarını Kullanın

birevim kredisiz ev

Duvar dekorasyonunda en çok kullanılan boya ve kâğıtları tavanda da kullanabilirsiniz. Sonuç olarak tavanlar da duvarların bir parçası. Eğer duvarları boyayabiliyor ve duvar kâğıdı ile kaplayabiliyorsak, tavana da aynı işlemleri yapabiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, duvarlarınızda kullandığınız deseni tavanda uygulamamaktır. Eğer duvarlarınızda kullandığınız boya ve deseni tavanda da kullanırsanız, odanızı çok boğucu, sıkıcı ve göz yorucu hale getirebilirsiniz. Dengeyi bulabilmek için, duvarlarınız sade ise tavana hareket katabilir ya da tam tersini uygulayabilirsiniz.

Kartonpiyer ve Asma Tavan

Kartonpiyer ve asma tavanın modası hiçbir zaman geçmez. Genellikle tavan ve duvarın kesiştiği yerde ve aydınlatma göbeğinde yapılan bu uygulama, en çok tercih edilen tavan dekorasyonudur.

Asma tavan, tavana ek olarak yapılan yeni bir tavandır. Asma tavanın en çok tercih edilen model olmasının nedeni, ısı ve ses izolasyonu sağlamasıdır. Asma tavanlar, gizli aydınlatma yapmak için de tercih ediliyor. Görüntü olarak da son derece şık bir uygulama olan bu tavan türü, kartonpiyer gibi en çok tercih edilen dekorasyon şekillerindendir.

Tavan Aydınlatmalarına Önem Verin

Aydınlatmalar, yalnızca etrafa ışık vermek için kullanılmazlar. Evin dekorasyon parçalarından biri olan aydınlatma araçları hem görsel olarak hem de işlevsel olarak önem arz eder. Yaşadığımız mekânlarda, abajur, aplik, avize, spot ve lambader gibi aydınlatmalar kullanırız. Dekorasyon tarzımıza göre seçtiğimiz aydınlatmalar, evinizin tüm havasına etki eder.

Parke ve Aynaları Kullanın

Tavan dekorasyon malzemeleri elbette boya ve kâğıt ile sınırlı değil. Farklı malzemelerle oluşturulan tavan dekorasyon modelleri, yaratıcılığın izlerini taşıyor. Örneğin geçmişte sadece zemin dekorasyonuna katkı sağlayan parkeler artık hem duvarlarda hem de tavanlarda şık bir şekilde kullanılabiliyor. Parkeleri uygulamanın zor olduğunu düşünürseniz daha pratik bir yol da elbette mümkün.  Ahşap ya da taş görünümlü paneller size yardım etmek için hazır. Buna ek olarak tavanı tamamen ayna ile kaplamayı seçenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

birevim

5 Comments

  • Son zamanlarda asma tavan ve normal tavan dekorasyonları çok popüler oldu, fotoğraftaki gibi böyle yaldızlı tasarımlar çok güzel oluyor 🙂

  • Tavan dekorasyonu bu sene çok popülerdi bizde düşünüyorduk ama pandemi oldu usta çağıramadık

  • Tavan dekorasyonu son zamanlarda benimde çok dikkatimi çekiyor çok güzel gözüküyor 🙂

Leave a Comment

13 + thirteen =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |