Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Tencere mutfak da kullanılan en önemli malzemelerden bir tanesidir. Ancak mutfakta kullanılan her ürün için kullanıma dikkat etmek gerekir. Tencereler de ise özellikle yemek yaparken ciddi anlamda sorunlar yaşanabiliyor. Yemeği ocakta unuttuğunuz zaman dibi tutuyor ve yemek yanabiliyor. Böyle olunca hem yemekten kötü kokular gelir hem de tencereniz yanmış olur.

birevim kredisiz ev

Birçok insan tencere ve tavalar yandığı zaman atmayı tercih eder. Özellikle teflon tencereler zarar verebiliyor. Ancak temizlenmesi oldukça kolay olduğu için bu gibi tencere ve tavalar yandığı zaman atmanıza gerek kalmaz. İnternet üzerinde Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir? hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yanan Teflon Tencere

Teflon tencere ve tavalar en sık tercih edilen tencere modelleridir. Teflon tencereler yandığı zaman atmak yerine evde uygulayacağınız birkaç adımla temizlemek oldukça kolaydır.

– Tencerenin yanan kısmına sıcak su koyup içerisinde bulaşık makinesi deterjanından koymanız gerekir.

– Tencere bu şekilde 1 gün boyunca beklemelidir. Daha sonra yanan kısımlar tahta kaşıkla çıkartabilirsiniz.

– Tahta kaşıkla temizleme işlemi bittikten sonra içerisine karbonat koyarak süngerle temizleyebilirsiniz.

Teflon temizleme işlemi yapıldıktan sonra tekrarla kullanım yapılabilir. Herhangi bir yan etkisi de bulunmaz. Bu nedenle teflon temizliği hakkında yanmış tencere nasıl temizlenir? Konusunda bilgi almak gerekir.

Çelik Tencere Temizliği

Çelik tencereler mutfak da hayat kurtaran tencerelerden bir tanesidir. Genellikle yansa bile birçok kişi kullanmaya devam eder. Çünkü çelik tencerenin herhangi bir zararı bulunmaz. Ancak yemeği unuttuğunuz zaman tencere yandıysa eğer çelik tencereler de en sık kullanılan yöntem sirkeli sudur. Sirkeli su birçok ürünü kolay bir şekilde çıkartır. Sirkeli su koyduğunuz zaman kaynatmak yeterli olacaktır.

Sirkeli suyun oldukça fazla avantajı bulunur. Genellikle faydalı bir ürün olduğu için yemekler de sık kullanılır. Sirkeli su yanan malzemeyi çıkartır ve tencereyi de eski parlaklığına kavuşturur. Ancak kokusundan rahatsız oluyorsanız eğer içerisinde su kaynatmak da yeterli olacaktır. Bu gibi işlemleri yaptıktan sonra tencere tekrar kullanılır ve herhangi bir zararı da bulunmaz.

Yanan Tencere Atılır Mı?

Tencereler yandığı zaman genellikle birçok insan tekrar kullanmamayı tercih eder. Çünkü bazı tencerelerin zararı olabiliyor. Ancak bu gibi durumlar da her tencereyi atmamak gerekir. Özellikle çelik tencereler herhangi bir zarar vermez. Yanan çelik tencere zarar vermediği için de kullanıma tekrar devam edilebilir. Ancak seramik, teflon ve granit gibi tencereler de yanma sonucunda eğer gerekli olan malzemeleri kullanmanıza rağmen yanık izleri çıkmıyorsa da mutlaka atılmalıdır. Tencerelerin alt kısmında bulunan bazı ürünler zamanla kanserojen etki yaratabiliyor. Bu gibi durumlar da ciddi anlam da sorunlar yaratabilir. Bu nedenle yanmış tencere nasıl temizlenir? Hakkında yazıları okuyarak hareket etmek de daha sağlıklı olacaktır.

birevim

6 Comments

  • Merhaba Aynur Hanım,
   Yanık tencereleri temizlemede sirke ve karbonat karışımıda çok etkilidir.

  • Merhaba Zehra Hanım,
   Sirke ve karbonat karışımı birlikte kullanıldığında çok etkili olmaktadır.

 • Bir keresinde evde istemeden yemeği yakmıştım, tenceremiz aynen böyle oldu. Annem bu tarz durumlarda sirkeli bir su yapıp onunla temizliyordu

 • Önerilerinizi deneyeceğim geçen gün bir tenceremin dibi maalesef yandı unutmamdan dolayı

Leave a Comment

15 + 3 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |