Yatak Odalarınız İçin Perde Fikirleri

Yatak odaları, ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Kaliteli bir uyku için yatak seçimi, kullanacağınız perdeler ve renkleri de son derece önemlidir. Aslında yalnızca dekorasyon amaçlı satın aldığımız malzemelere dikkat etmeli ve seçimlerimiz yaparken, zevkimizin yanında işlevini de göz ardı etmemeliyiz. Yatak odası dekorasyonunuzu yaparken nasıl bir perde seçmelisiniz konulu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Yatak Odası İçin Perde Nasıl Seçilir?

birevim kredisiz ev

Yatak odası için perde seçimi çok önemlidir. Sabah uyandığımız ilk dakikalarda gördüğümüz ve gece yatmadan önce de bulunduğumuz mekan olan yatak odaları için perde seçerken ilk dikkat ettiğimiz şey dışarıdan görünmenin engellenebileceği perdelerdir. Ancak dışarıdan görünmeyi engellemek için kullanılan perdeler aynı zamanda içinizi sıkacak, karmaşık ve odanızı küçük gösterecek görüntüden uzak olmalıdır. Bunun tersine içinize açacak ve güne güzel başlamanızı sağlayacak renk ve desenlerde perde seçebilirsiniz.

Hijyen ve sağlık açısından kolay temizlenebilir perdeler seçebilirsiniz. Tül, fon veya stor istediğiniz türde bir perdeyi yatak odalarınız için kullanabilirsiniz. Renk, desen ve kumaş kullanım amacına göre farklılık gösterebilir. Eğer yatak odanızda, dolap, yatak gibi mobilyaları ön plana çıkarmak istiyorsanız, perdelerinizin rengini duvarınız ile aynı renkte seçebilirsiniz. Eğer mobilyalarınız sade ise bu defa perde renginizi daha canlı tonlarda kullanabilirsiniz.

Daha pratik olan stor veya zebra perdeleri tercih edebilirsiniz. Hem kullanımı kolaydır hem de modern görüntüsü ile odanıza istediğiniz görüntüyü verir. Çocuk odalarında da sıkça kullanılan zebra perdeler, özellikle çizgi film karakterli olanlar, odanızın dekorasyonuna büyük katkı sağlar. Ayrıca tek perde ile hem güneşlik kısmını hem de perde kısmını kullanabilmeniz de avantajlı kısmı. Gündüzleri şeffaf kısımları, geceleri ise perdenin yanından kontrol edebileceğiniz düzenekle karanlık kısmını kullanabilirsiniz. Çocuk odalarında kullanacağınız zebra perdelerde dikkat etmeniz gereken önemli kısım, perdenin yanlarında bulunan ipli düzeneğin çocuğunuzun uzanamayacağı yükseklikte olmasıdır. Bunun için perdenin iplerine bir düğüm atabilirsiniz. Böylece çocuğunuz bu iplere ulaşamaz ve olabilecek kazaların önüne geçebilirsiniz.

Yatak odanızda tül perde tercih edecekseniz, oda dekorasyonunuzu göz önüne almalısınız. Yoğun desenli mi yoksa sade bir tül perde mi daha uygun olacaktır? İlk önce bunun cevabını verin ardından güneşlik kullanmak istiyorsanız da, kumaşın rengi ve kalınlığını belirleyin. Tül perdenizi beyaz, krem gibi açık renklerde tercih etmeniz gün ışığında daha fazla yararlanmanızı sağlar.

birevim

5 Comments

Leave a Comment

4 × three =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |